Domácí

Noc provázel svit modrého úplňku. Podívejte se na fotky od čtenářů TN.cz

Noc provázel svit modrého úplňku. Podívejte se na fotky od čtenářů TN.cz
Zdroj: Diváci TV Nova a čtenáři TN.cz

Halloweenská noc byla takřka magická. Oblohu rozzářil tzv. modrý Měsíc, který s barvou nicméně příliš nesouvisí. Označuje se jím druhý úplněk v kalendářním měsíci. Jeho kouzlo zachytili na fotografiích i čtenáři TN.cz. Podívejte se na ně.

Poslední říjnová noc snad nemohla být krásnější a tajuplnější. Halloween doprovázel úplněk, který se označuje jako modrý Měsíc. Pro ty, kteří očekávali, že bude svítit modře, možná bylo zklamáním, že měl Měsíc stejnou barvu jako obvykle.

Označení totiž nesouvisí s barvou, ale s četností. Jako modrý Měsíc se označuje druhý úplněk v kalendářním měsíci. Nedochází k tomu příliš často, v 21. století modrý úplněk nastane zhruba jen čtyřicetkrát. Jednou se to poštěstilo právě v noci ze soboty na neděli. První říjnový úplněk jsme si mohli užít 1. října. 

Související obsah

Snad odjakživa je úplněk lidmi považován za něco magického. Vzbuzoval v nich údiv, ale i strach a točilo se kolem něj mnoho pověr. Vnímán byl spíš v negativním světle, neboť se mělo za to, že má na lidi nepříznivý vliv. Pověst mu nezlepšovaly ani hororové mýty o vlkodlacích proměňujících se do své vlčí podoby právě za úplňku.

Přestože v dnešní době už lidé na pověry moc nedají, úplněk je nepřestává dál fascinovat. A na některé má stále nepříznivý vliv - za nocí prozářených Měsícem se jim napříkald špatně spí. Spánku nedopřál modrý Měsíc ani některým čtenářům TN.cz, kteří jeho kouzlo zachytili na fotografiích a podělili se s nimi s redakcí. Prohlédnout si je můžete v galerii.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz