Domácí

"Konzumoval jsem, omlouvám se." Kalousek se kaje za pivo v zavřené hospodě

Poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek, kterého v úterý vyfotili novináři, jak vychází z restaurace v Praze na Vinohradech, vydal veřejnou omluvu. „Nebudu schovávat za poslaneckou imunitu a rozhodne-li správní orgán o mém finančním potrestání, bez protestu pokutu zaplatím,“ napsal Kalousek ve své omluvě.

Miroslav Kalousek patřil mezi nejhlasitější kritiky exministra Romana Prymuly po jeho návštěvě restaurace Rio na pražském Vyšehradě. Teď ale sám porušil platná nařízení a navštívil restauraci, kde si dal pivo. K jeho smůle ho nachytali novináři. Bývalý ministr nejprve celou situaci zlehčoval, ve čtvrtek však už vydal velké prohlášení, ve kterém se omluvil a slíbil zaplatit příslušnou pokutu.

Podívejte se, jak reportéři nachytali Miroslava Kalouseka v hospodě.

Jeho vyjádření, které přednesl i ve Sněmovně, přinášíme v nezkrácené verzi.

„Vážené dámy, vážení pánové,
dovolte mi, abych se jako člen grémia Poslanecké sněmovny omluvil nejen veřejnosti, ale i celé sněmovně za přešlap, který jsem udělal toto úterý v odpoledních hodinách. Krátce jsem navštívil uzavřený prostor restaurace za výdejním okénkem a tam jsem i konzumoval.

Uvědomuji si, že největší úctu před zákonem musí mít zákonodárce sám. Spáchal-li přestupek, je to horší provinění, než když se toho dopustí občané, kteří veřejnou pravomocí vybaveni nejsou. Veřejně známé osoby by měly jít příkladem. Chci se proto omluvit i za to, že v první reakci jsem svůj přečin zlehčoval a nevhodně o něm žertoval. Dopustil jsem se chyby v úsudku, že se jedná „o prkotinu“. Není to prkotina. Nemohl jsem sice nikoho ohrozit fyzickým kontaktem, ale mohl jsem ohrozit respekt k vnímání zásady, že pravidla musí platit bez výjimky pro každého stejně.

Chci proto zdůraznit, že se nebudu schovávat za poslaneckou imunitu a rozhodne-li správní orgán o mém finančním potrestání, bez protestu pokutu zaplatím. Bez ohledu na tento správní proces odvedu z vlastních prostředků částku na horním limitu příslušné pokuty na účely materiálního zajištění boje s epidemií.

Svého jednání upřímně lituji. Děkuji za pozornost.“

Související obsah

Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz