Volby 2020

Tohle jsou priority Joea Bidena: Svět se musí připravit na velké změny

Bílý dům čeká výměna stráží. Republikány na další čtyři roky nahradí demokraté a Spojené státy i celý svět se musí s Joem Bidenem v roli nejmocnějšího muže světa připravit na velké změny v domácí i zahraniční politice.

Školy a podniky zavřené v rámci boje proti koronaviru chce Joe Biden znovu otevřít až ve chvíli, kdy bude možné zajistit jejich bezpečný provoz. Testy na koronavirus mají být zdarma a pro všechny.

Zdravotní péče

Biden by chtěl během svého funkčního období navázat na Obamacare – systém všeobecného zdravotního pojištění, který má být finančně dostupný pro co největší počet Američanů.

Související obsah

Ekonomika

Biden na rozdíl od Trumpa prosazuje vyšší daně pro bohaté. Chystá také obří ekonomický balíček o objemu v přepočtu až 150 bilionů korun, kterým chce nakopnout hospodářství zasažené koronavirem. Vzniknout má až pět milionů pracovních míst. Na dvojnásobek se pak má zvýšit minimální mzda.

Zahraniční politika

Biden plánuje zrušit většinu rozhodnutí, která Trump v posledních čtyřech letech učinil. Spojené státy by zastavily proces vystoupení ze Světové zdravotnické organizace a opět by přispívaly do rozpočtu UNESCO. Znovu by se připojily také k Pařížské dohodě o klimatu, jejímž úkolem je snížit emise skleníkových plynů. "Dnes Trumpova administrativa oficiálně opustila Pařížskou klimatickou dohodu. A přesně za 77 dní se k ní Bidenova administrativa znovu připojí,“ plánuje Joe Biden.

Související obsah

Dodržovat chce Biden i historickou dohodu o kontrole íránského jaderného programu dojednanou Barackem Obamou. Tu Trump před dvěma roky opustil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz