Zahraničí

Japonsko vstupuje do třetí vlny covidu. Bude i v Česku, tvrdí vědec

Japonsko vstupuje do třetí vlny covidu. Bude i v Česku, tvrdí vědec
Zdroj: Profimedia

Japonsko vstupuje do třetí vlny epidemie koronaviru, situace se zhoršuje především na severu. Třetí vlna je na spadnutí i ve Spojených státech. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra nastane i v Česku a bude horší než druhá vlna.

Po jarní a letní vlně epidemie koronaviru do Japonska dorazila třetí vlna. Podle některých odborníků teprve nastane, jiní tvrdí, že už přišla. "Při pohledu na situaci v Hokkaidu, Tokiu a jinde můžeme říci, že epidemie v Japonsku vstoupila do třetí vlny," řekl pro japonskou tiskovou agenturu Jiji Press profesor z Tokijské lékařské univerzity Atsuo Hamada.

Podobně se vyjádřil i prezident Japonské lékařské asociace Toshio Nakagawa. Jenom v Tokiu podle něj přibylo ve středu 317 nových případů, což je poprvé od srpna, kdy číslo překročilo 300.

Rychlý nárůst případů hlásí také Hokkaidó nebo Ósaka. Situace především na severu země začíná být kritická, tvrdí web Asahi.com. Ohniska nákazy v Hokkaidu ohrožují už tak přetížený zdravotnický systém.

Související obsah

Na rozdíl od jižních oblastí Japonska Hokkaidó leží na severu, kde se nyní začíná výrazně ochlazovat. "Hokkaidó čelí vážnému problému, protože teploty klesají, což znamená, že lidé mají zavřená okna, aby udrželi teplo. A víme, že se virus šíří snáze v uzavřeném prostoru," varuje profesorka a odbornice na infekční nemoci Yoko Tsukamoto.

Odborníci předpovídali, že se situace bude v zimních měsících zhoršovat. "Je to ale rychlejší, než jsme čekali," prozradila Tsukamoto. Třetí vlna je na spadnutí i ve Spojených státech, kde přibylo přes 140 tisíc nakažených, což je nový denní rekord.

A podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra bychom se měli připravit na třetí vlnu i v České republice. "Čeká nás zaručeně. Není otázkou jestli, ale kdy," sdělil redakci TN.cz.

Související obsah

Abychom se vyhnuli dalším vlnám, musí se podle něj vedení státu chovat rozumně a přijmout taková opatření, aby bylo možné šíření onemocnění zkrotit na úroveň, kdy bude možné pacienty efektivně trasovat. Zatím se to ale neděje, denní nárůsty jsou příliš vysoké na to, aby bylo možné dohledávat kontakty.

"Pokud se vláda nebude chovat rozumně, tak to bude trvat donekonečna. Přijde třetí vlna, čtvrtá, pátá," konstatoval Flegr. Třetí vlna podle něj bude dramatičtější než ta druhá. Důvodem je fakt, že ještě nezačala chřipková sezóna. Až odstartuje a bude probíhat souběžně s epidemií koronaviru, situace bude podstatně horší.

Můžeme tak očekávat podobný vývoj jako v Japonsku. "Hokkaidó leží na severu země, kde je teď chladněji a začíná tam chřipková sezóna. U nás to bude taky, ale se zpožděním," tvrdí Flegr.

V řadě zemí stoupají čísla nakažených, zavádějí proto přísnější opatření:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz