Domácí

Blatný: Ze zemřelých je jen asi 36 % lidí, kteří umřou opravdu na covid

Šéf zdravotnického resortu Jan Blatný (za ANO) ve středu spolu s ředitelem Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislavem Duškem a zdravotnickými odborníky vysvětlil, jakým způsobem se vytvářejí statistiky úmrtí na covid-19.

Ministr Blatný v rámci tiskové konference shrnul také závěry odborného semináře, který se konal před ní. Covidové statistiky mají zpoždění prý proto, že data se v čase mění. "Zprávy o příčině úmrtí nelze provádět v reálném čase, ale i v tom je Česká republika jedna z nejlepších," řekl Blatný. Je nejprve prý třeba shromáždit dokumenty, informace ohledně příčiny úmrtí a zpětně porovnat se zdravotnickou dokumentací, jestli byla data vyložena správně.

Kvůli tomu prý není možné ani provádět mezinárodní srovnání covidových statistik. Tzv. 14denní úmrtnost není prý možné stanovit - záleží na tom, v jaké fázi epidemie země je. "Není to tak, že by jedna země byla dobrá a druhá byla špatná. Státy aktualizují data s různou časovou frekvencí," vysvětlil ministr zdravotnictví.

  

Způsob, jakým jsou data prezentována, podle něj důležitost statistik úmrtí nijak nesnižuje. "Bilanci, kterou tato nemoc znamená pro naši zemi, uvidíme nejdříve v polovině roku," tvrdí Blatný. Data ukazují, že aktuální počet úmrtí je oproti jaru vyšší. Při jarní vlně byl covid příčinou úmrtí asi u 27 % zemřelých, ve druhém pololetí zatím přibližně 40 %.

Související obsah

V údajích je zahrnuté také to, že lidé, kteří zemřeli, trpěli i jinou nemocí než covidem. Na statistiky může mít dopad také odklad péče - když se lidé nedostanou ke svému lékaři včas, nebo se vyšetření sami vyhýbají. "Může docházet k situacím, kdy lidé umírají nadměrně i kvůli tomu, co není způsobeno koronavirem," vysvětlil ministr.

  

V zimě prý mortalita lidí s covidem (tedy pozitivních na covid, ale trpících i jinou nemocí) vzroste. Průměrný věk úmrtí lidí s covidem-19 je 79 - 80 let. Vzrostl počet úmrtí v pečovatelských či zdravotnických zařízení. V první polovině tohoto roku zemřelo "jen" 407 lidí s covidem, největší část z nich (260 lidí) mělo i jinou vážnou nemoc.

Související obsah

V druhé polovině roku jsou podle Blatného data podobná. Zemřelo 2682 lidí, přičemž 36 % z nich s největší pravděpodobnost primárně kvůli covidu. Za období září až listopad nejsou prý zatím dostupné všechny potřebné informace. Zhruba 60 % obětí nákazy v tomto období ale trpělo i dalšími nemocemi.

  

Poskytovatelé péče v domovech pro seniory a pečovatelských zařízeních byli dle ministra vyzváni k tomu, aby rychleji dodávali dokumenty k zemřelým. 

Cílem antigenních testů podle Blatného je "vybrat" z populace tu část lidí, kteří neví, že jsou nemocní, ale přitom jsou nakažení. "Učitelé budou prvními, je to zhruba 200 tisíc osob, následně to bude zbytek populace. Pokud dojde příští týden k rozvolnění, budeme mít dva nebo tři týdny, kdy se budeme pohybovat s menšími limity, a tedy se můžeme nakazit," popsal ministr. Je tak možné, že další omezení připadnou na období Vánoc.

Související obsah

Kolik pacientů se nakazí přímo v nemocnici, zatím monitorováno není. Podle Blatného se eviduje to, kde byl provedený test na covid, ale neznamená to, že právě na tom místě se testovaný nakazil. Dohledat, jestli vůbec a v jaké nemocnici se pacient nakazil, je prý velmi obtížné.

  

Diskuze o tom, jakým způsobem se vytváří statistiky úmrtnosti lidí pozitivních na koronavirus, již týdny zahlcují sociální sítě. Doposud se podle názoru uživatelů sociálních sítí mělo za to, že do covidové statistiky se započítávají všichni, u kterých testy prokázaly nákazu koronavirem, a to bez ohledu na to, jak ve skutečnosti zemřeli.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Fond vyplatil zemědělcům zasaženým tornádem přes půl miliardy

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil zemědělcům, které v červnu zasáhlo tornádo, už přes půl miliardy korun. Jedná se asi o 80 procent nahlášených škod. Lesy ČR vyplatily asi 34 milionů korun. Částky dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Píše se na Deník.cz