Domácí

Severní Čechy bojují se suchem! Vyprahlá půda stále není nasycená

Největší sucho bylo letos na severu Čech, a to i přes výrazně deštivější počasí. Zatímco východ republiky zažil povodně a často až extrémní deště, v Ústeckém kraji panovaly zákazy odběru povrchových vod a vysychaly potoky. Vyprahlá půda se v severní části republiky nestihla nasytit dodnes.

Zatímco většina republiky na extrémní sucho už možná jen vzpomíná, pro sever republiky je to i přes deštivější léto stále aktuální problém.


Především na Teplicku pršelo tak málo, že tam vyschly některé potoky a teprve v září byly zrušeny zákazy odběru povrchové vody. Podzemní voda se v Ústeckém kraji nestihla doplnit dodnes. Podle předpovědí to navíc ani nevypadá, že by sucho sever republiky letos konečně opustilo.

Související obsah


"Srážky by měly být opravdu hodně nadprůměrné, aby se deficit doplnil, podobně jako ve východních Čechách, nebo na Moravě. To se tady neděje. Podzemní vody jsou silně pod normálem,“ tvrdí meteorolog Radek Tomšů.


Nikdo teď prý nedokáže předpovědět, jaká bude situace v příštím roce. Podle dlouhodobých předpovědí se má neustále oteplovat, sucho by se kvůli tomu mohlo vrátit, a to i na místa, kde je teď vody dostatek.


Nedostatek podzemní vody je podle odborníků ještě v části Karlovarska a na severu Plzeňska. Pouze na severu republiky je ale stav podzemní vody označen jako kritický.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz