Domácí

Konec poplatků za nevypité pivo? Spotřební daň zřejmě zmizí trvale

Pivovary budou nejspíš i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Princip vracení daně platí zatím jen do konce roku v souvislosti s koronavirovou krizí. Novelu ve čtvrtek podpořila drtivá většina poslanců.

Za nevypité pivo se přestala spotřební daň platit poté, co se kvůli koronaviru zavřely hospody a hospodští pivo ve velkém vraceli pivovarům. Podle Svazu pivovarů a sladoven to jsou desítky tisíc hektolitrů. Ve většině případů nakonec pivo skončilo v kanále.

Hlavně to tankové, které dlouho nevydrží. "Z piva, které není spotřebované zákazníkem a musí se likvidovat, by určitě neměla být odváděna spotřební daň," řekla Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.

"Vzhledem k přetrvávající situaci s koronavirem je nezbytné prodloužit toto opatření i po 31. prosinci 2020," prohlásila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "Vrácení spotřební daně nám pomůže," potvrdil mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář.

Související obsah

Pivovary tvrdí, že odpuštěná spotřební daň pokryje v podstatě jen náklady na ekologickou likvidaci zlatavého moku například v bioplynových stanicích. Pivovary se tak snaží neprodané pivo třeba ze sudů stočit do lahví, nebo ho jinak zužitkovat.

"Nechali jsme si vyrobit edici pivní pálenky," popsal Kovář. Celkové ztráty za období pandemie pivovary zatím neznají. Prodeje jsou ale podle odhadů na padesáti procentech.

Související obsah

"Věříme, že se vláda bude zabývat i dalšími možnostmi kompenzace pro pivovary," vyjádřila se mluvčí Pivovarů Staropramen Denisa Mylbachrová.

Pokud změnu zákona schválí Senát a podepíše prezident, měl by upravený zákon o spotřebních daních platit od příštího roku.

Karolína Pavlínová, kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahovaly v sobotu u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Jednalo se o tramvaj č. 8. Řidič auta byl lehce zraněný," řekla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je mu 41 let, doplnila mluvčí záchranářů Jana Poštová. Hasiči na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz