Domácí

Hádky kvůli otevřeným barům! Jedni jim fandí, jiní jsou pro mastné pokuty

Pražští policisté odhalili v noci na sobotu v centru Prahy nelegálně otevřený podnik, ve kterém se bavilo množství lidí i přes nařízená opatření. Nejde o první podnik. Ve čtvrtek a v pátek měla otevřeno v hlavním městě restaurace Šeberák. Ministr zdravotnictví nepovažuje takové znevažování pravidel za hrdinství. Mezi lidmi se ale názory liší.

V Česku stále platí přísná opatření, někteří provozovatelé už ale své restaurace či bary i přes vládní nařízení otevřeli. Poslední případ je z Prahy, kde byl v noci na sobotu otevřen noční klub, uvnitř se bavilo přes 100 lidí, většinou cizinců. Akci ukončil až příjezd policie. Hostům i provozovateli nyní hrozí pokuty.

"Pokud se prokáže, že restaurace byla otevřená v době, kdy být otevřená neměla, a byli tam hosté, tak provozovateli, pokud je fyzická osoba, hrozí pokuta do výše 2 milionů, pokud právnická osoba, tak až 3 miliony," vyjádřil se mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Související obsah

Otevírání restaurací okomentoval premiér Andrej Babiš (ANO): "Pokud restaurace našly způsob jak obcházet nařízení, že uzavírají dohody o provedení činnosti s hosty, tak to je skutečně nezodpovědné a vlastně ohrožují sami sebe a vlastně ohrožují většinu našich lidí, kteří jsou zodpovědní a dodržují tahle nařízení. My to neděláme z plezíru."

Už ve čtvrtek otevřela restaurace Šeberák v Praze. I tam vyjeli situaci řešit policisté. Majitel pak otevřel i v pátek, podle jeho slov je v tak zoufalé situaci, že nemá na nájem ani platy.

 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) měl po otevření restaurace jasno. "Otevření restaurace Šeberák považuji za políček všem slušným lidem, kteří dodržují platná opatření, a pomáhají nám tak bojovat se současnou epidemickou situací. Už včera jsem požádal hygienu a policii, aby konali. Znevažování nastavených pravidel není hrdinství," zveřejnil v pátek.

Kromě pražského Šeberáku otevřel také bar Restart v Uherském Brodě. Tamní majitel znovuotevření předem avizoval na sociálních sítích. Situaci na místě monitorují policisté.

Někteří lidé dávají Blatnému za pravdu a jsou pro velmi přísné postihy. "Pět milionů pokuta majiteli, sebrat majitele a zákaz činnosti, hostům pokuta 100 tisíc a 1000 hodin veřejně prospěšných prací. Pořádek a disciplína musí být," reaguje na sociálních sítích pan Tomáš.

"Asi dostal dost peněz od hostů, za každého hosta bych jim dal 200 tisíc pokuty a že padne, by mě nezajímalo. Takovým to patří," myslí si pan Miroslav.

Související obsah

Přibývají ale i opačné názory, podle kterých živnostníkům nic jiného nezbývá, protože začínají být zoufalí. "Nešel bych na takovou akci. Ale vůbec ji neodsuzuji. Ničí životy živnostníkům a lidem celkově. Jen tak dál," napsal pan Lumír.

  

"Měli by se podnikatelé a živnostníci vzepřít a otevřít všichni všechno," přidává se pan Jan. Další se pak odvolávají na politiky a jejich prohřešky. "Tak jakou pokutu dostal Kalousek? O tom se mlčí. Ten se omluví a co? A vyskakuje si dál, jakoby se nic nedělo," sdělila paní Marcela.

Na zásah policie v pražském nočním klubu se můžete podívat zde:

Na reakci ministra zdravotnictví Jana Blatného, se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz