Domácí

Index rizika PES opět v nejvyšším stupni! Situace v Česku se zhoršuje

Index rizika PES opět v nejvyšším stupni! Situace v Česku se zhoršuje
Zdroj: Getty Images

Index rizika v systému PES se po několika dnech, kdy odpovídal čtvrtému stupni, opět vrátil na hodnoty odpovídající pátému stupni, stoupl na 80. Nárůst značí, že se situace v Česku zhoršuje. Bezpečnostní opatření se ale v Česku měnit nebudou, to totiž setrvává v pátém stupni pohotovosti od neděle.

V sobotu se Česká republika dostala v systému PES na úroveň čtvrtého stupně pohotovosti. Index rizika klesl na 76, v neděli dokonce na 71. Na stejné hodnotě se držel i následující dva dny, nyní se ale podle všeho situace v Česku opět zhoršuje.

Ve středu totiž index rizika stoupl na 80, což již odpovídá pátému stupni pohotovosti. To je nejhorší stupeň z celého systému. Značí kritický stav, kdy se kapacita systému nemocniční lůžkové a intenzivní péče začíná blížit svému limitu. Probíhá komunitní šíření nákazy.

Česko se přes dočasné zlepšení do čtvrtého stupně opatření nepřesunulo, stanovení stupně pohotovosti totiž zavisí na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví a hlavní hygieničky ČR. Pátý stupeň pohotovosti platí v Česku od 27. prosince.

Související obsah

V souvislosti s přechodem do pátého stupně začala v Česku opět platit přísnější opatření. Na přehled toho, která z nich se zpřísnila, se můžete podívat ZDE.

Ke středečnímu ránu se v Česku celkem potvrdilo 701 622 případů nákazy koronavirem, jen za úterý odhalily testy 16 329 případů. Z onemocnění covid-19 se již vyléčilo 584 483 lidí, 11 429 v souvislosti s koronavirem zemřelo.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz