Koronavirus

Na novou mutaci PES nestačí. Potřebujeme stupeň 6, říká jeho autor

Na novou mutaci PES nestačí. Potřebujeme stupeň 6, říká jeho autor
Zdroj: MZ ČR, TV Nova

Nejvyšší stupeň protiepidemického systému PES nemusí na britskou mutaci covidu-19 stačit, varuje jeho spoluautor Jan Kulveit z Oxfordské univerzity. Podle něj je potřeba připravit ještě přísnější úroveň 6, aby se předpokládané rychlejší šíření nákazy podařilo zastavit.

Pátý stupeň nestačí, potřebujeme přísnější šestku. Takhle reaguje Jan Kulveit, spoluautor systému PES, na potvrzení výskytu britské mutace koronaviru v Česku.

Vědec působící na univerzitě v Oxfordu varuje před výrazným zrychlením šířením nákazy, pokud by se na mutaci nereagovalo. "Osobně zatím jako hrubý odhad v modelech používám multiplikativní nárůst o zhruba 50 procent. To si lze ilustrativně představit tak, že až nová mutace převládne, za opatření páté úrovně systému PES by se mohla epidemie šířit i tak rychle, jako počátkem října 2020," upozornil Kulveit.

Podle není systém PES mutaci uzpůsoben, připraven na ni není ani index rizika a příslušná opatření. 

Související obsah

"Ani úroveň 5 nemusí stačit na to, aby britskou verzi brzdila. Je vhodné se zamyslet jak PES 5 upravit tak, aby více brzdil, například tlakem na testování a home office ve firmách. Také by bylo třeba připravit úroveň PES 6," napsal český vědec.

Rzn patn zprvy I. K novm mutacm: Nejsem imunolog ani virolog, tak se na vc dvm z trochu abstraktnho...

Zveejnil(a) Jan Kulveit dne ter 19. ledna 2021

Kulveit už na začátku loňského prosince kritizoval vládu za to, že údajně ohýbá čísla a systém PES pak nefunguje správně. Přístup ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přirovnal k rozbitému tachometru, který ukazuje nižší než skutečnou rychlost.

Resort zdravotnictví bez ohledu na Kulveitův příspěvek skutečně připravuje novou podobu protiepidemického systému. Tabulku se podařilo redakci TV Nova a TN.cz exkluzivně získat, podívat se na ni můžete tady. Stupně pohotovosti se budou odvíjet od počtu hospitalizovaných s covidem, změny se dotknout rovněž sportu, kultury nebo menších restaurací.

Index PES po několika dnech stoupl, počet mrtvých se blíží k 15 tisícům. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz