Zahraničí

Kolektivní imunita selhala. Virus zmutoval a Brazilci se znovu nakazili!

Nové mutace koronaviru ještě více komplikují situaci po celém světě. Šíří se od chvíle, kdy se spustilo očkování. Nové varianty dostaly přívlastky britská, jihoafrická nebo brazilská. V tamním dvoumilionovém městě Manaus v lednu vědci novou mutaci odhalili v 85 procentech vzorků pozitivních testů lidí, kteří už nemoc v minulosti prodělali.

Brazilské město Manaus prožívá noční můru. Místní vědci i obyvatelé si mysleli, že v jejich případě zafunguje princip kolektivní imunity. V dvoumilionovém městě se totiž loni na jaře nakazilo přes 75 % populace.

Promoření ale nezabralo - lidé jsou nemocní znovu. Městem se šíří nová brazilská mutace. Místní nemocnice jsou přeplněné. Dochází také kyslík, který musejí do Manausu přivážet i dobrovolníci z jiných částí země. "Prožíváme tady opravdovou válku. Umírá tady víc lidí než za válečných dob," říká jeden z nich - Hélcio da Silva.

Související obsah

Podle některých vědců panují obavy, že by virus obcházející imunitu získanou proděláním nemoci mohl stejně tak obejít imunitu získanou očkováním. "Zatím bohužel nevíme, proč se této variantě koronaviru tak daří. Ani jedno z možných vysvětlení, se kterými pracujeme, ale není dobré," děsí epidemiologa z Harvardské univerzity Billa Hanageho.

Brazilský Manaus leží uprostřed amazonských deštných pralesů a podle odborníků poskytuje pro kultivaci nových mutací viru ideální podmínky. Velké procento lidí tady žije na hranici chudoby a časté jsou také mnohačlenné domácnosti, kde se nákaza šíří snadněji.

Související obsah

Brazilská mutace koronaviru se objevila také v USA a v Japonsku. Podle vědců nemá vyšší smrtnost, ale je údajně až o 50 % nakažlivější. Podobně jsou na tom i další mutace - ta jihoafrická a britská, která se navíc od prosince šíří i v Česku.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz