Koronavirus

Respirátory už lze nakupovat levněji. Ne všechny ale chrání stejně

Od středy jsou respirátory třídy FFP2 a vyšší na dva měsíce osvobozeny od daně z přidané hodnoty. Jak jsme zjistili, tak respirátory jsou v obchodech opravdu levnější, ne všude jsou ale k dostání.

"Díky lepším cenovým podmínkám, které se nám podařilo objednat, je cena necelých 10 korun za kus. Doobjednáváme, abychom uspokojili zájem zákazníků," uvedl mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.Ještě koncem roku se respirátory prodávaly od 19 do 140 korun za kus, ve středu, po odpuštění DPH, už se dá sehnat za desetikorunu."Zlevnili jsme už minulý týden a to nejen o DPH, ale prodáváme za nákupní cenu, tedy i bez obchodní marže," řekl mluvčí společnosti Ahold Jiří Mareček.Odpuštění DPH se týká respirátorů třídy FFP2 a vyšší. Před Vánocemi jeden magazín otestoval tehdy sedm v Česku dostupných typů respirátorů, prošly tři. A ty jsou na trhu i dnes. Jen jeden má ale platnou evropskou certifikaci. Zbylé dva, čínský KN 95 a americký N 95, v EU certifikaci nemají.

Související obsahUž loni ale dostaly výjimku a mohou se tak v zemích unie doprodávat. "Evropská norma, kde se posuzuje shoda nejen aerosolem, ale i parafínovým olejem, je důkladnější," vysvětluje mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich.Přesto i tyto respirátory podle americké a čínské normy mají účinnost kolem 95 procent. Ovšem jen když ho správně přizpůsobíte tvaru svého obličeje a nedýcháte stranou.


Ne všechny prodávané respirátory jsou ale účinné. Vloni ČOI zkontrolovala 190 prodejců. Polovina z nich prodávala buď padělky nebo jim chyběly údaje o certifikaci nebo například návod v češtině.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz