Domácí

Blíží se konec opatření? Prodloužení nouzového stavu KSČM nepodpoří

Vedení komunistické strany se v pátek dohodlo, že prodloužení nouzového stavu nepodpoří. Další opatření se podle nich dají vyhlásit i bez něj. Rozhodnutí je podle předsedy strany definitivní, prostor pro diskuzi tu už není.

Výkonný výbor komunistické strany v pátek jednal také o dalším prodloužení nouzového stavu. Širší vedení KSČM se nakonec rozhodlo, že prodloužení nepodpoří. Vláda se podle nich obejde v boji s pandemií i bez něj.

"Vláda nechce reálně řešit nouzový stav ve prospěch potřeb občanů a nezbývá nic jiného, než vytvořit prostředí bez nouzového stavu. Vláda bude muset hledat jiná řešení. Ten tlak, který na ni vytváříme, je možná nepříjemný, ale pro nás jediný možný, aby se vláda vzpamatovala," vysvětlil ve čtvrtek pro TV Nova postoj komunistů předseda strany Vojtěch Filip.

Související obsah

"Jsem přesvědčený, že ten čas, který jsme vládě dali, byl dostatečný," okomentoval rozhodnutí nepodpořit prodloužení Filip na páteční tiskové konference po jednání. Podmínkou podle něj bylo, aby se děti vrátilly do škol a otevřela se zimní sportoviště.

"Předkládali jsme racionální uvolnění, ale vláda pravděpodobně chce vyjednávat něco jiného, tak je to její věc. Je to menšinová vláda a ona je zodpovědná za to, jestli si získá podporu," dodal. S podporou komunistů v tomto ohledu už počítat nemá, prostor pro diskuzi už tu podle něj není.

Související obsah

Podle Babiše bude mít neprodloužení nouzového stavu fatální následky. "Neumím si představit, že by někdo si vzal na zodpovědnost, aby neprodloužil nouzový stav," sdělil v pátek ráno médiím premiér před odletem do Budapešti, kde bude jednat o ruské vakcíně Sputnik V.

Neprodloužení podle něj bude znamenat kolaps zdravotního systému v České republice a obrovský nárůst úmrtnosti. "Byla by to katastrofa," konstatoval. Vládní kroky se však komunistům už nezamlouvají, přitom právě o jejich podporu se vláda doposud opírala.

Dokáže vláda sehnat potřebnou podporu k dalšímu prodloužení nouzového stavu? Podívejte se na reportáž:

Související obsah

Aktuálně nouzový stav platí do 14. února. S jeho prodloužení nesouhlasí ani opoziční strany. "Premiér si za to může sám. Kdyby od začátku současné krize jednal s opozicí slušně a konstruktivně, mohli jsme už dávno najít řešení. Naše návrhy ho ale nezajímají a o diskuzi zájem nemá," uvedli občanští demokraté.

Piráti jsou ale ochotní o prodloužení jednat. "Pokud bude kabinet konečně ochotný jednat v zájmu občanů a přistoupit na naše návrhy, jsme ochotni o prodloužení diskutovat. Jsem však skeptický," prohlásil předseda strany Ivan Bartoš.

Poslechněte si vyjádření předsedy KSČM k nouzovému stavu v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz