Domácí

Vláda ustoupila KSČM, rozpočet prošel! Armádě prý peníze vrátí

Poslanecká sněmovna v pátek schválila nejdůležitější zákon roku. Vláda nakonec ustoupila komunistům a odebrala 10 miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany. Komunisté tak rozpočet podpořili. Pro rozpočet hlasovalo 56 ze 106 přítomných poslanců. Česká republika tak bude v roce 2021 hospodařit s rekordním schodkem 320 miliard korun.

Poslanci v pátek hlasovali o návrhu státního rozpočtu na rok 2021. Menšinová vláda ANO a ČSSD pro něj původně neměla dostatek hlasů. Nakonec ale ustoupila komunistům, kteří vládu podporují. Pro rozpočet tak nakonec hlasovalo 56 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Přítomno bylo 106 zákonodárců. 

Představitelům KSČM se původně nelíbilo, že by zhruba deset miliard mělo jít armádě. Návrh KSČM na přesun 10 miliard korun z kapitoly ministerstva obrany do vládní rozpočtové rezervy ale nakonec ve Sněmovně prošel. Vládní poslanci ANO a ČSSD ho podpořili. Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že díky tomu komunisté rozpočet podpoří.

Související obsah

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) dříve řekl, že pokud škrty pro armádu projdou, tak rezignuje. Nyní uvedl, že rezignovat nehodlá. "Schválení státního rozpočtu považuji za nutný kompromis. Modernizaci armády neohrozí, ta musí pokračovat podle plánu. Hned 4. ledna na první vládě příštího roku požádám o vrácení peněz do rozpočtu ministerstva," sdělil Metnar.

Podobně mluvil i premiér Andrej Babiš. "Armáda o ty peníze nepřijde. Budeme je řešit v jiné struktuře a v jiném čase," řekl.

"Situace není jednoduchá. Každý z nás by uvítal, kdyby bylo rozhodnutí snazší," sdělil šéf ČSSD Jan Hamáček. "Sociální demokracie svými pěti hlasy ve vládě podpoří příslušné rozpočtové opatření, kterým ty peníze převede zpátky," dodal. Bez rozpočtu by prý hrozil v Česku chaos.

Jan Skopeček se nesouhlasně vyjádřil k rozpočtu pro rok 2021:

Opozici schválení přesunu deseti miliard rozzlobilo. "Po dnešku tady máme fakticky koalici ANO a KSČM, tolerovanou některými sociálními demokraty," uvedl k pátečnímu hlasování předseda lidovců Marian Jurečka. "Odebrání 10 miliard z armádního rozpočtu, které právě probíhá ve Sněmovně, to není holywoodský film, to se díváte na skutečnou vlivovou operaci Kremlu v přímém přenosu," uvedl Martin Kupka z ODS.

Situaci ve Sněmovně sledovala reportérka TV Nova:

Prošly také další pozměňovací návrhy, například návrh Romana Onderky (ČSSD) přesunout 300 milionů korun na profesionální divadelní soubory a orchestry a sbory. Uspěly také některé návrhy komunistických poslanců. 

Státní rozpočet počítá s příjmy 1488 miliard a výdaji 1808 miliard korun. Založen je na předpokladu růstu ekonomiky o 3,9 procenta, což je podle opozice nereálné.

Návrh rozpočtu také neobsahuje předpokládané změny v daňovém balíčku, o kterém Sněmovna teprve bude hlasovat. Na to upozornil i prezident Miloš Zeman.

“Schválený rozpočet jsem sice připraven podepsat, ale předpokládám, že dojde k novelizaci tohoto zákona v případě schválení daňového balíčku, který do tohoto rozpočtu činí zásek 130 miliard korun,” uvedl Zeman.

Pokud by rozpočet nebyl schválen, začalo by platit "rozpočtové provizorium". Co to v praxi znamená, si přečtěte zde.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz