Koronavirus

Otevření obchodů v pondělí je o krok blíž! Platit mají přísná pravidla

Otevření obchodů je o krok blíž realitě. S návrhem ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) souhlasila Rada vlády pro zdravotní rizika. Obchody by mohly otevřít už v pondělí 22. února. Lidé budou ale muset dodržovat přísná pravidla. Jinak hrozí odložení návratu dětí do škol.

S návrhem na postupné uvolnění přišel ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Otevírání obchodů by mohlo začít už 22. února. 

S návrhem v úterý souhlasila i rada pro zdravotní rizika, která má ale podmínku týkající se nošení respirátorů.

"Po dohodě na Radě vlády pro zdravotní rizika je návrh přijatelný, a to za předpokladu, že personál obchodů bude povinně používat respirátory na bázi FFP2, do osvěty zapojíme rovněž obchodní centra," oznámil v úterý ministr Havlíček. 

Podle zdrojů TV Nova s návrhem souhlasí také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Lidé ale budou muset dodržovat přísná pravidla. Pokud by se tak nedělo, tak by to mohlo ovlivnit termín návratu dětí do škol. 

Související obsah

Ministr Havlíček o návrhu v pondělí jednal také s předsedou Asociace krajů a jihočeským hejtmanem Martinem Kubou (ODS). Na schůzce se shodli, že je čas na pozvolné rozvolňování. 

Podmínkou je, že se zásadně nezhorší pandemická situace. "Je to pouze naše dohoda, učiním návrh a s ním půjdu na vládu," řekl Havlíček. 

Měla by platit přísná opatření jako rozestupy, hygienická pravidla, dezinfekce, nošení roušek a respirátorů. Podmínky budou podle Havlíčka upřesněné v následujících dnech.

O návrhu mluvil ministr v Televizních novinách. Poslechněte si jeho slova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz