Domácí

V Česku a na Slovensku se šíří nový kmen viru, zkoumají ho vědci

V Česku a na Slovensku se šíří nový kmen viru, zkoumají ho vědci
Zdroj: TV Nova

I když se v poslední době zdaleka nejvíc mluví o takzvané anglické mutaci koronaviru, ve střední Evropě, především u nás a na Slovensku, už několik měsíců koluje jiná varianta. "Československý" kmen zatím nemá ustálený název, dostupná data ale naznačují, že se může šířit rychleji než původní virus.

Nová varianta koronaviru nese označení B.1.258. Státní zdravotní ústav (SZÚ) na dotaz TN.cz uvedl, že tuto mutaci zachytil poprvé loni v září. "Vydělení se klastru nesoucího variantu B.1.258 evidujeme od 9. listopadu a upozorňujeme na její šíření," uvedla mluvčí SZÚ Klára Doláková. Ústav nenazývá variantu přímo československou, protože pojmenování zatím není ustálené.

Varianta se vyznačuje delecí (vymazáním) aminokyselin na pozicích 69 a 70 ve struktuře viru, "v ČR vždy doplněnou substitucí (náhradou) N439K."

"V případě ČR máme poněkud odlišnou situaci od Slovenska, Slovensko osekvenovalo (analyzovalo) doposud celkem168 vzorků, ČR 651, přičemž na Slovensku je 102 přiřazeno do této klády na základě delece (aminokyselin) histidinu a valinu na pozici 69-70. Pouze u 32 slovenských vzorků je současně prokázána substituce na pozici 439 (N439K). Naopak v ČR je těchto sekvencí s delecí 208 a téměř ve všech případech je tato delece doprovázena substitucí N439K (192 vzorků)," přidala pro TN.cz podrobný rozbor vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Helena Jiřincová.

Související obsah

O "československé" mutaci psala před časem i slovenská média s odkazem na práci virologa Borise Klempy ze Slovenské akademie věd. Uvádějí, že varianta B.1.258 je nakažlivější o potlačuje imunitní odpověď.

Že se varianta kolující u nás a na Slovensku může šířit rychleji než "originální" virus, připustila i Jiřincová. "Varianta se může šířit rychleji, především v případě, že dochází k substituci N439K, tato substituce vede ke zvýšení vazebné kapacity virus - receptor (přijímač)," informovala expertka. Vymazání dvou výše zmíněných aminokyselin navíc mění tzv. spike protein, který je pro nakažení koronavirem zásadní a to může pro změnu ovlivnit navázání protilátek.

Dosud neznámou variantu koronaviru (ne "československou") nyní zkoumají i britští vědci. Kmen, který má mutaci umožňující obcházení imunity a může být i nakažlivější, spojují s cestami do africké Nigérie.

Které mutace viru se nejvíc obává biolog Jaroslav Flegr? Poslechněte si rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz