Koronavirus

Student vyhrál spor kvůli zavřené škole. Ta musí otevřít, rozhodl soud

Městský soud v Praze přikázal Gymnáziu Na Zatlance, aby obnovilo denní formu vzdělávání. Podle soudu škola nemůže poskytovat distanční výuku, protože vláda nouzový stav vyhlásila protiústavně.

Pražské Gymnázium Na Zatlance musí podle soudu obnovit denní formu vzdělávání. Distační výuka totiž probíhá na základě krizového opatření, které je postavené na protiústavně vyhlášeném nouzovém stavu, zdůvodnil soud.

"Pro postup žalovaného, který neposkytuje denní formu vzdělávání v době vydání tohoto rozsudku neexistuje žádný způsobilý právní podklad," uvedl soud v rozsudku.

Související obsah

Školu zažaloval nezletilý student prvního ročníku. Podle Otakara Duchka, který je asistentem chlapcova advokáta Marka Pavla, chce mladík hlavně chodit do školy. Z rozhodnutí má student radost, uvedl Duchek pro TV Nova.

Rozhodnutí soudu je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Gymnázium oznámilo, že se musí nejprve seznámit s rozsudkem. Už nyní je ale jasné, že ve středu neotevře. "K příkazu se vyjádříme, až dostaneme rozsudek, který projednáme s naším právním zástupcem. Nyní máme jarní prázdniny, otevření školy se nás do konce týdne netýká," uvedla škola v prohlášení. 

K rozsudku se vyjádřil také odborník na ústavní právo Ondřej Projs:

Podle vedení Prahy neotevřou ani další školy. "Gymnázium Na Zatlance ani žádná další škola, kterou zřizujeme, prezenční výuku neobnovuje. Chceme žákyně a žáky zpátky ve školách, ale až v okamžiku, kdy to pro ně i pro jejich pedagogy bude dostatečně bezpečné prostředí," uvedl radní Prahy Vít Šimral (Piráti).

Vláda Andreje Babiš (ANO) nový nouzový stav vyhlásila 14. února na žádost hejtmanů. Poslanecká sněmovna totiž původní nouzový stav odmítla prodloužit. 

O tom, že je nouzový stav vyhlášený vládou zřejmě protiústavní, hovořili právníci od počátku. Podívejte se na jejich argumenty:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz