Koronavirus

Babiš: Je nutné odvrátit katastrofu! Opatření ještě zpřísníme

Situace v České republice je extrémně vážná a vláda proto musí opatření ještě zpřísnit. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO). Ve středu ve 20 hodin se proto sejde vláda, aby jednala o dalším prodloužení nouzového stavu.

Vláda Andreje Babiše se ve středu ve 20:00 sejde k dalšímu jednání. Důvodem je žádost o prodloužení nouzového stavu, který nyní končí o víkendu. Podle premiéra totiž vláda nouzový stav potřebuje, aby mohla ještě zpřísnit platná opatření. Tiskovou konferenci po jednání vlády můžete sledovat živě v tomto článku.

Opatření navázaná na chystaný pandemický zákon by podle Babiše nyní proti epidemii covidu-19 nebyla dostatečná. Od 16 hodin bude vláda jednat také s opozicí, aby nouzový stav podpořila.

Související obsah

Babiš řekl, že na začátku března bude situace pravděpodobně nejhorší od loňského 1. března, kdy stát oznámil první potvrzené případy covidu-19 v Česku.

Konkrétní zpřísnění Babiš nechtěl komentovat. "Bude to něco jako první vlna," řekl premiér. Zpřísnění je podle premiéra nutné. "Je nutné to udělat, v opačném případě by nastala v nemocnicích totální katastrofa. Takovou situaci jsme tu ještě neměli," uvedl předseda vlády.

Co se může zpřísnit?

Oproti současnému stavu byly na jaře například zavřené všechny školy. Nyní jsou v provozu mateřské a zvláštní školy, prezenčně se učí také žáci prvních a druhých tříd. Na jaře platila také povinnost nosit roušky všude na veřejnosti, tedy například i na procházce v lese nebo při sportování.

Tiskovou konferenci po jednání vlády můžete sledovat živě v tomto článku. Přesný čas začátku brífinku zatím nebyl oznámen.

Tvrdý lockdown navrhují také odbory. Jak by mohl vypadat, naznačil šéf odborářů Josef Středula:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz