Koronavirus

Chcete jet mimo svůj okres? Musíte mít tyto dokumenty. FORMULÁŘ KE STAŽENÍ

Chcete jet mimo svůj okres? Musíte mít tyto dokumenty. FORMULÁŘ KE STAŽENÍ
Zdroj: Profimedia

Vláda Andreje Babiš (ANO) od pondělí výrazně zpřísňuje pravidla pro cestování v České republice. Lidé se budou moci pohybovat pouze v rámci svého okresu. Cesty mimo okres bydliště jsou povoleny jen ve výjimečných případech, které budou lidé muset potvrzovat písemně.

Cestování mimo okres bydliště bude od pondělí umožněno jen ve výjimečných případech, které určila vláda. Lidé navíc u sebe vždy budou muset mít dokument, který důvod jejich cesty potvrzuje. 

KAM AŽ MŮŽETE CHODIT? JAK NAJÍT MAPU SVÉHO KATASTRU, SE PODÍVEJTE ZDE.

Otázky a odpovědi: Takhle bude vypadat omezení pohybu v ČR

Ministerstvo vnitra zveřejnilo tři různá prohlášení, která mohou lidé použít. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nicméně řekl, že jde pouze o vzory. "Není nutné, aby si to lidé tiskli. Chápu, že všichni nemají doma tiskárnu, takže stačí si to napsat ručně," řekl Hamáček. Vzor dokumentu najdete zde.

Jednou z výjimek, kdy člověk může opustit svůj okres bydliště, je cesta do práce. Lidé budou must mít v takovém případě potvzení od zaměstnavatele.

V jiných případech jako je cesta k lékaři, na pohřeb nebo cesta za příbuznými k zajištění jejich nezbytných potřeb, musí mít lidé vyplněné čestné prohlášení. Ministerstvo zveřejnilo dvě možné varianty tohoto potvrzení. 

Související obsah

Dokumenty si můžete stáhnout také zde:

Formulář pro cesty mimo okres

Typ souboru: pdf

Potvrzení zaměstnavatele na cesty do místa výkonu práce

Typ souboru: pdf

Čestné prohlášení

Typ souboru: pdf

Přehled nejčastějších otázek a odpovědí k cestování po České republice najdete v tomto článku

Vláda přísná opatření oznámila v pátek večer na tiskové konferenci. Podívejte se:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz