Domácí

Čechům výrazně vzrostla mzda! Polepšily si hlavně některé ženy

Čechům výrazně vzrostla mzda! Polepšily si hlavně některé ženy
Zdroj: Getty Images

Průměrná mzda v České republice i navzdory koronavirové pandemii ve 4. čtvrtletí 2020 vzrostla. Více se mzda zvedala ženám než mužům, kteří ovšem stále berou o zhruba pět tisíc korun měsíčně více. Ženy ale loni častěji přicházely o práci.

Český statistický úřad zveřejnil údaje o růstu mezd v posledním loňském čtvrtletí. Z čísel vyplývá, že průměrná mzda na konci roku činila 38 525 korun, což je o 2363 korun více než před rokem. Podle ČSÚ jde o 6,5% nárůst oproti roku 2019. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,6 %, reálně tak mzda vzrostla o 3,8 %.


Medián mezd činil 32 870 Kč a rostl tak průměrně o 5,4 %. Rychleji rostl u žen (6,5 %) než u mužů (3,8 %). Muži ovšem stále berou více peněz, jejich medián dosáhl 35 129 korun, u žen byl 30 281 korun. 80 % zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 16 356 a 63 781 Kč.

Související obsah


Přestože ženám rostly platy více, tak jim pandemie uškodila výrazněji. Častěji totiž přicházely o práci. "Ženy jsou na jednu stranu vytlačovány z trhu práce, na stranu druhou jim v posledním čtvrtletí loňského roku rostly rychleji mzdy. Jedním z důvodů může být, že ženy často pracují ve školství či ve zdravotní a sociální péči, kde se zvýšily platové tarify. Zdravotníci pak navíc dostali na podzim i mimořádné tzv. covidové odměny,“ řekl Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.


Odborníky růst mezd překvapil. "Vyšší, než očekávaný růst byl nakonec tažen zejména růstem průměrné mzdy ve zdravotnictví, která meziročně vzrostla o 31 %. Dále se projevil růst tarifů ve školství, kde mzdy vzrostly meziročně o 10,6 %.

Také v administrativních činnostech dynamika mezd zrychlila o téměř 10 %, zda však patrně sehrál efekt propouštění nejméně vydělávajících zaměstnanců, jelikož zaměstnanost se zde propadla o 12 %. To je po ubytování a stravování (-18,9 %) nejvyšší meziroční propad zaměstnanosti," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Firmy mají zveřejňovat, kolik kdo bere peněz. Odborníci návrh odmítají. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz