Domácí

Čechům výrazně vzrostla mzda! Polepšily si hlavně některé ženy

Čechům výrazně vzrostla mzda! Polepšily si hlavně některé ženy
Zdroj: Getty Images

Průměrná mzda v České republice i navzdory koronavirové pandemii ve 4. čtvrtletí 2020 vzrostla. Více se mzda zvedala ženám než mužům, kteří ovšem stále berou o zhruba pět tisíc korun měsíčně více. Ženy ale loni častěji přicházely o práci.

Český statistický úřad zveřejnil údaje o růstu mezd v posledním loňském čtvrtletí. Z čísel vyplývá, že průměrná mzda na konci roku činila 38 525 korun, což je o 2363 korun více než před rokem. Podle ČSÚ jde o 6,5% nárůst oproti roku 2019. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,6 %, reálně tak mzda vzrostla o 3,8 %.


Medián mezd činil 32 870 Kč a rostl tak průměrně o 5,4 %. Rychleji rostl u žen (6,5 %) než u mužů (3,8 %). Muži ovšem stále berou více peněz, jejich medián dosáhl 35 129 korun, u žen byl 30 281 korun. 80 % zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 16 356 a 63 781 Kč.

Související obsah


Přestože ženám rostly platy více, tak jim pandemie uškodila výrazněji. Častěji totiž přicházely o práci. "Ženy jsou na jednu stranu vytlačovány z trhu práce, na stranu druhou jim v posledním čtvrtletí loňského roku rostly rychleji mzdy. Jedním z důvodů může být, že ženy často pracují ve školství či ve zdravotní a sociální péči, kde se zvýšily platové tarify. Zdravotníci pak navíc dostali na podzim i mimořádné tzv. covidové odměny,“ řekl Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.


Odborníky růst mezd překvapil. "Vyšší, než očekávaný růst byl nakonec tažen zejména růstem průměrné mzdy ve zdravotnictví, která meziročně vzrostla o 31 %. Dále se projevil růst tarifů ve školství, kde mzdy vzrostly meziročně o 10,6 %.

Také v administrativních činnostech dynamika mezd zrychlila o téměř 10 %, zda však patrně sehrál efekt propouštění nejméně vydělávajících zaměstnanců, jelikož zaměstnanost se zde propadla o 12 %. To je po ubytování a stravování (-18,9 %) nejvyšší meziroční propad zaměstnanosti," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Firmy mají zveřejňovat, kolik kdo bere peněz. Odborníci návrh odmítají. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková byla zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz