Koronavirus

Odborníci varují! Pylová sezóna může zhoršit pandemii koronaviru

Odborníci varují! Pylová sezóna může zhoršit pandemii koronaviru
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

S příchodem pylové sezóny by se mohla zhoršit pandemie koronaviru. Tým německých vědců prokázal, že vysoké množství pylu v ovzduší zvyšuje riziko nákazy. A to v některých případech až o 20 procent.

Pokud je ve vzduchu velké množství pylu, pak je možné pozorovat zvýšený výskyt infekcí SARS-CoV-2. Upozornila na to studie německých vědců zveřejněná v odborném časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.


"Na jaře roku 2020 se vypuknutí pandemie koronaviru zřejmě překrývalo s obdobím pylové sezóny na severní polokouli,“ uvádí studie. Právě to přivedlo vědce k úvaze, že existuje jistá souvislost mezi koncentrací pylu v ovzduší a mírou infekce koronaviru.

Související obsah


Výsledky prokázaly, že pyl přenášený v ovzduší je zodpovědný až za 44 procent odchylek v míře infekce, kdy v některých případech sehrála svou úlohu také vlhkost a teplota vzduchu. Odborníci vypočítali, že každých 100 pylových zrnek na metr krychlový vzduchu dokáže zvýšit riziko nákazy koronavirem v dané oblasti o čtyři procenta.


V některých německých městech bylo dokonce zaznamenáno až 500 pylových částic na metr krychlový, což vedlo k celkovému zvýšení míry infekce o 20 procent.


Vysoké koncentrace pylu vedou ke slabší imunitní reakci dýchacích cest na viry, které mohou způsobovat kašel a nachlazení. Organismus poté vyšle na svou obranu proteiny, které signalizují buňkám, že mají posílit svou antivirovou obranu.

Související obsah


Pokud lidé virové částice vdechnou spolu s pylovými zrnky, produkce proteinů se snižuje. Následně je také ovlivněna i zánětlivá reakce, která pomáhá k ochraně organismu. Právě proto ve dnech s vysokou koncentrací pylu se zvyšují počty onemocnění dýchacích cest. To platí také pro covid-19.


"Pylu ve vzduchu se nemůžete vyhnout,“ tvrdí autorka studie Stefanie Gillesová. Alergici by proto měli sledovat pylové zpravodajství a podle odborníků by jim mohly pomoci také roušky nebo respirátory, které udrží nejen virus, ale také pylové částice mimo dýchací cesty.

Žena měla schválně šířit koronavirus. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Píše se na Deník.cz