Krimi

Plačící děti, zakleknutí rodiče. Zásahy strážníků vyvolávají kritiku. ANKETA

V několika posledních dnech a týdnech způsobila rozruch řada poměrně tvrdých zákroků strážníků a policistů proti lidem, kteří na veřejnosti neměli roušku nebo jinak porušovali vládní nařízení. Připomeňte si je.

Spousta lidí nesouhlasí s přísnými vládními opatřeními vyhlášenými kvůli zpomalení šíření pandemie koronaviru. Jedním z nařízení je i povinnost nosit roušky i venku, v zastavěném území obce. Povinnost platí i tehdy, když nikdo kolem není. Právě to řada lidí kritizuje a stalo se to předmětem vyhrocených sporů.

Do těch se několikrát dostali i strážníci městské policie. Jako první vzbudil rozruch zásah proti čtrnáctiletému mladíkovi v Berouně. Teenager si odmítal nasadit roušku, strážníci po chvíli ztratili trpělivost, mladíka srazili na zem a zpacifikovali. Když se uklidnil, tak mu umožnili vstát. Přes sociální sítě se videa z tohoto i z dalších zákroků rychle rozšířila po celé republice.

Zásah proti teenagerovi v Berouně:

Další případ zachytily kamery v Ostravě, kde minulé úterý strážci zákona tvrdě zpacifikovali ženu, která bez roušky popíjela před restaurací. S sebou měla i malé dítě. Třicetiletá žena skončila na služebně. Zásah vyšetřovalo i vedení městské policie.

Související obsah

"Prověřením všech dostupných informací bylo konstatováno, že postup strážníků vůči ženě byl proveden zcela v souladu s právními předpisy. K celé situaci nutno dodat, že každý občan je povinen respektovat zákonná oprávnění strážníka, ať již v podobě prokázání totožnosti strážníkovi či uposlechnutí jeho zákonné výzvy," oznámil výsledky kontroly mluvčí ostravské městské policie Jindřich Machů.

Připomeňte si případ z Ostravy v reportáži TV Nova:

Dva případy řešili strážníci v Praze. Na sociálních sítích se nejprve objevilo video, které zachycuje zásah strážníka, který muži porušujícímu nařízení vulgárně nadává. Dotyčný porušoval vládní nařízení dokonce i uvnitř budovy – v nákupním centru.

"První problém s dotyčným mužem řešil strážník již v obchodním centru, kde se pohyboval bez zakrytých dýchacích cest na pobočce České pošty. Zde se navíc dožadoval vydání důchodu, ale protože odmítl zaměstnankyni pošty prokázat totožnost, bylo mu vydání peněz odmítnuto. To muže rozčílilo, začal se chovat agresivně a nadával všem přítomným," popsala mluvčí strážníků Irena Seifertová, jak konflikt začal.

Zákrok s vulgaritami v Praze:

Venku ale roztržka pokračovala a skončila spoutáním muže. Strážníci uvedli, že je mrzí to, že jejich příslušník muži vulgárně nadával, ale že situace je vypjatá i pro ně.

Další přestupek řešili pražští městští policisté nedaleko stadionu fotbalové Sparty. Tam odmítl poslechnout jejich výzvu 47letý muž, snažil se z místa odejít, což mu strážníci nedovolili a zpacifikovali jej.

Takhle hádka u stadionu vypadala:

Největší rozruch ale vyvolal čerstvý zásah v Uherském Hradišti. Strážníci tam při potyčce kvůli nenasazené roušce srazili na zem a zalehli muže, který měl u sebe malé dítě. To celému incidentu přihlíželo a plakalo.

"Z mého pohledu ten zákrok byl nepřiměřený. Vzhledem k přítomnosti dítěte si myslím, že mělo být postupováno jinak," uvedl starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. Zákrok prověřuje policie, strážníci byli dočasně postaveni mimo službu.

Konflikt v Uherském Hradišti na videu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz