Naše Česko

Žáby na cestování mezi kraji povolení nepotřebují, jejich ochránci však ano

Lockdown a uzavření okresů způsobily nečekaný problém ochráncům přírody. Ti každoročně zachraňují miliony žab, které na jaře putují za pářením do rybníků a mohou skončit pod koly aut. Žáby se na cesty vydávají touto dobou a hranice okresu nerespektují. Na rozdíl od dobrovolníků, kteří je tak přenášet nemohou.

Každoročně začátkem jara vypukne velké žabí stěhování. Ochránci přírody rozvášněné obojživelníky sbírají u silnic a přenášejí k rybníkům. "Aktuálně jsou venku skokani, ropuchy, můžeme tam najít i čolky," říká Lukáš Weber z Univerzity Palackého v Olomouci.

Jenže letos vše narušil lockdown. "Mnoho dobrovolníků, kteří nám v minulosti pomáhali, se teď z důvodu obavy nebudou podílet na přemisťování žab,“ doplňuje Weber. Žáby totiž putují napříč okresy a dobrovolníci tak musejí shánět zvláštní potvrzení.

Související obsah

"Žáby žádný papír mít nebudou, ale ochránci přírody a dobrovolníci budou muset mít papíry minimálně dva. Na to naši pánové legislativci nepomysleli," říká s nadsázkou Milan Orálek, jednatel Českého svazu ochránců přírody.

Štěstím v neštěstí by mohla být skutečnost, že díky uzávěrám je výrazně menší provoz. Rozvášněné žáby tak mají větší šanci cestu úspěšně zdolat. "Já chci jenom požádat řidiče, aby si dali na těch bočních cestách pozor, protože na každé žábě záleží," dodává Orálek.

Související obsah

Ochránci přírody tak doufají, že pandemie tímto způsobem nedopadne i na chráněné žáby. Dříve pod koly aut každoročně končily až dvě třetiny jejich populace. Díky zábranám u silnic je to teď pouhé procento. Letos budou ochránci přemisťovat obojživelníky na 29 místech po celé republice. Nejvíce lokalit je ve Středočeském kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz