Koronavirus

Bezdomovci nedodržují karanténu. V Plzni utekli strážníkům, kteří je hlídali

Mezi nakaženými je stále více lidí bez domova. Ti, kteří se nakazí nebo mají nařízenou karanténu, ale nemají kam jít. V Plzni pro ně upravili budovu bývalé konzervatoře. Tamní obyvatelé se báli, že bezdomovci nakazí někoho z okolí. Magistrát oponoval, že je pohlídají i strážníci. V pátek ale dva bezdomovci uprchli.

Bývalá kasárna, školy nebo hotely. Města upravují volné budovy pro bezdomovce v karanténě nebo ty, kteří měli pozitivní test na koronavirus. Společným problémem všech zařízení je ale dodržet podmínky izolace po dobu dvou týdnů. V Plzni v pátek dva lidé z karantény utekli. Město přitom své obyvatele ujišťovalo, že nakažené v budově uhlídá.


"Jeden z nich se již vrátil, druhý, po kterém pátráme, je na pohybu. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci," uvedla mluvčí policie Dagmar Jiroušková.


"Mrzí nás, že město i přes apely našeho obvodu nezvládlo dostatečně zabezpečit objekt. Vítáme následný postup města, které objekt po útěku obou osob ihned vyklidilo a trvale uzavřelo," řekl tiskový mluvčí obvodu Plzeň 4 Jan Švábek. 

"Ukázalo se, že město i přes apely našeho obvodu a petici občanů objekt dostatečně nezabezpečilo. Celá událost nás velmi mrzí, a to především s ohledem na obyvatele Doubravky,“ dodal mluvčí.

Budovu bývalé konzervatoře město otevřelo teprve ve středu. Celkem tam bylo sedm lidí bez domova s pozitivním testem na koronavirus. Podobná zařízení jsou i v jiných městech.

Související obsah


"Pokud my je necháme protestovat, zjistíme u nich, že jsou pozitivní, tak pak je velký problém udržet je v rámci té izolace. Vy ty osoby zamknout nemůžete," popsala primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová. 

V Brně jsou podobná zařízení dvě. "To první je určeno pro ty občany, kteří mají nařízenou karanténu a to druhé místo už je určeno přímo pro ty nakažené. Nachází se v bývalých židenických kasárnách," řekl tiskový mluvčí města Filip Poňuchálek. 

V hlavním městě jsou bezdomovci s pozitivním testem na koronavirus hlavně v hotelích. "Jsou to tři zařízení, která teď umožňují vystonat až 150 lidem, kteří by jinde nemohli onemocnění strávit," uvedl ředitel Centra sociálních služeb v Praze Martin Šimáček. 


V Pardubicích jsou nakažení bezdomovci v izolaci v jedné budově, kde je jich zhruba patnáct. Jen ve čtvrtek jich strážníci dovezli pět.

Související obsah

V Plzni vzniknou pro nakažené bezdomovce zřejmě i další ubytovací místa. "V tuto chvíli pro lidi bez domova poskytuje služby domov svatého Františka, který provozuje městská charita," sdělil primátor města Martin Baxa. 

Podle magistrátu mají okolí karanténních míst hlídat strážníci i policisté.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz