Domácí

4 věci, které způsobují trombózu častěji než vakcína. Kdo je ohrožený?

4 věci, které způsobují trombózu častěji než vakcína. Kdo je ohrožený?
Zdroj: Getty Images

V posledních týdnech se intenzivně řeší téma krevních sraženin, především ve spojitosti s vakcínami proti covidu-19. Hrozba trombózy v mnoha lidech probouzí strach z očkování. Statistiky ale hovoří jasně. Zatímco po očkování se toto závažné onemocnění vyskytne jen velmi vzácně, kuřáci, nastávající maminky či ženy užívající hormonální antikoncepci mají riziko podstatně vyšší.

V souvislosti s výskytem krevních sraženin úřady prošetřují vakcíny proti covidu-19 od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson. Evropská léková agentura (EMA) však zdůrazňuje, že se jedná o velmi vzácné vedlejší účinky.

K 4. dubnu bylo hlášeno 212 případů trombózy po vakcíně od AstraZenecy, přičemž k tomuto datu bylo ve Velké Británii a zemích Evropského hospodářského prostoru naočkováno zhruba 34 milionů lidí. Krevní sraženiny se tak vyskytly u 0,0004 % očkovaných lidí. U vakcíny Johnson & Johnson úřady zaevidovaly šest případů trombózy na 6,8 milionů očkování, tj. 0,00009 %.

Trombóza je závažné onemocnění a úřady ji jakožto vedlejší účinek očkování neberou na lehkou váhu, podle statistik ale hraje vakcína v jejím výskytu velmi malou roli. Ročně v Evropě trombóza postihne zhruba půl milionů lidí. "Přesná čísla nemáme, dle mého odhadu je to cca 10 000 prokázaných nových žilních trombóz v celé České republice za jeden rok," říká přední český hematolog ze IV. Interní hematologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Petr Dulíček.

Související obsah

"Rizikové faktory pro trombózu jsou trochu jiné pro trombózu v arteriální oblasti (infarkt myokardu, cévní mozková příhoda) a pro trombózy v žilní oblasti. Pro arteriální trombózu jsou to zejména kouření, cukrovka, porucha metabolizmu tuků aj. Pro žilní trombózy jsou to vrozené trombofilní stavy, ze získaných nádorová onemocnění, užívání některých léků, omezená pohyblivost aj. Pro obě jsou to pak vyšší věk a obezita," vysvětluje.

Kouření

Jedním z vysoce rizikových faktorů je kouření. Podle studií z roku 2013, které provedl tým pod vedením profesora Chenga, z téměř čtyř milionů účastníků postihl žilní tromboembolismus (VTE) přes 35 tisíc z nich (0,89 %). Výsledky studií přitom ukázaly, že kouření toto riziko zvýšilo o 24 %.

Hormonální antikoncepce a těhotenství

Problematika VTE bývá často spojována i s užíváním hormonální antikoncepce. Americká Národní aliance pro krevní sraženiny uvádí, že ročně postihne trombóza zhruba jednu z tisíce žen užívajících pilulky proti otěhotnění. V roce 2019 přitom OSN odhadovala, že hormonální antikoncepci bere 842 milionů žen. To znamená zhruba 842 tisíc případů trombózy ročně.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) uvádí, že pravděpodobnost rizika vzniku krevní sraženiny ročně je u 1 až 5 žen z 10 tisíc, pokud nejsou těhotné a neužívají hormonální antikoncepci. Pokud ji užívají, pravděpodobnost rizika se zvyšuje na 3 až 9 žen. U těhotných je to pak 5 až 20 a v šestinedělí 40 až 65. Podle amerických Center pro kontrolu a prevenci nemocí je pětkrát vyšší pravděpodobnost vzniku krevní sraženiny u těhotné ženy než u té, která dítě nečeká.

Covid-19

Při odmítnutí vakcíny kvůli strachu z krevní sraženiny je také nutné vzít v potaz hrozbu onemocnění covidem-19. Výsledky studie publikované na začátku března letošního roku ukazují, že riziko žilního tromboembolismu je u pacientů hospitalizovaných s covidem 9 %. "Riziko VTE u pacientů hospitalizovaných s covidem-19 je vysoké, liší se ale podle závažnosti onemocnění," vysvětlují autoři studie.

Související obsah

Ti, kteří potřebovali pouze standardní péči, měli riziko VTE 2 %, u pacientů hospitalizovaných na jednotce intenzivní péči ale vzrostlo na 21 %. Někteří odborníci odhadují, že výskyt trombózy se u kritických případů covidu-19 pohybuje mezi 21 až 69 %. Je tedy daleko vyšší pravděpodobnost, že se bude člověk potýkat s krevními sraženinami, pokud onemocní covidem, než že se u něj vyskytnou jakožto vedlejší účinky vakcíny.

Vzácnější typy trombóz

Z již zmíněných 212 výskytů krevních sraženin po očkování AstraZenecou se ve 169 případech jednalo o tzv. trombózu mozkových žilních splavů (CVST). "Trombózy mozkových splavů patří mezi tzv. trombózy v neobvyklé lokalizaci a jsou daleko vzácnější než trombózy v žilách dolních končetin," vysvětluje Dulíček.

"Projevují se bolestí hlavy, někdy doprovázené zvracením, eventuálně závratí. V trombotickém centru na naší klinice máme za 20 let evidováno kolem 70 jedinců s touto trombózou do 45 let věku. Závažnost závisí na rozsahu postižení mozkových splavů, většina jedinců je pak v pořádku nebo mají častější bolesti hlavy," dodává.
 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Kvůli krevním sraženinám některé evropské státy odstupují od používání vakcíny AstraZeneca. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz