Zahraničí

Lidé demonstrovali kvůli Navalnému. Policie jich zadržela okolo tisíce

Tisíce lidí se ve velkých městech napříč Ruskem přidaly k nepovoleným protestům proti věznění opozičního lídra Alexeje Navalného. Ten si už delší dobu stěžuje na bolesti zad a necitlivost nohou. Podle jeho lékařů by měl být okamžitě převezen na jednotku intenzivní péče.

Moskva, Petrohrad, Vladivostok. V ulicích velkých ruských měst bylo rušno. Asi 14 000 lidí, z toho 6000 jen v hlavním městě, se vydalo protestovat proti uvěznění a nedostatečné lékařské péči, kterou dostává opoziční aktivista Alexej Navalnyj.


Demonstrace se neobešly bez tvrdého zásahu těžkooděnců. Policie odvedla na služebny okolo tisícovky lidí. "Jsem proti tomu, aby v zemi, ve které žiji, byli političtí vězni. Nelíbí se mi, když někdo vraždí člověka a vysílá to živě, i když jen v textové podobě,“ stěžoval si účastník demonstrace Andrej.

Související obsah


Ruští opoziční lídři si přáli, aby středeční protesty byly největší za posledních několik let. Nakonec se ale v ulicích sešlo méně lidí, než tomu bylo před uvězněním ruského opoziční lídra.


Navalnyj ve vězení už několik týdnů drží hladovku. Jeho osobní lékaři mluví o vážných zdravotních komplikacích ohrožujících život. Navalnyj byl převezen do vězeňské nemocnice, kde lékaři prohlásili, že je v dobrém stavu. Jeho rodina ale poskytla odborníkům výsledky laboratorních testů, které naznačují, že nejznámější tvář ruské opozice je v kritickém stavu.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2016 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2016 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Krátká zpráva

Kanadské volby podle předběžných odhadů vyhrál Justin Trudeau

Liberální strana získá v kanadských parlamentních volbách dostatek křesel, aby vytvořila další menšinovou vládu, předpovídá veřejnoprávní televize CBC. Konzervativci v čele s Erin O'Toolem už uznali porážku. Liberály vede 49letý Justin Trudeau, který poprvé zvítězil ve volbách v roce 2015. Podle CBC liberálové obsadí okolo 157 křesel z celkových 338, tedy stejně jako v roce 2019. Pro většinu v parlamentu je potřeba získat 170 křesel.

Píše se na Deník.cz