Domácí

Koalice SPOLU vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Ve hře je i rozpuštění Sněmovny

Opoziční strany TOP 09, ODS a KDU-ČSL, které tvoří koalici SPOLU, oznámily, že vyvolají hlasování o nedůvěře vládě v reakci na odmítnutí premiéra požádat Sněmovnu o důvěru. Pokud ji vláda nezíská, chce koalice přistoupit k rozpuštění Poslanecké sněmovny a následným předčasným volbám.

Zástupci opozičních stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, které společně tvoří koalici SPOLU, dali před necelými dvěma týdny premiérovi ultimátum. Buď do týdne požádá Poslaneckou sněmovnu o opětovné vyslovení důvěry, anebo začnou sbírat podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře.

A protože premiér jejich výzvu nevyslyšel, koalice SPOLU oznámila další postup. "Papalášská vláda ztratila důvěru občanů už dávno. Proto SPOLU vyvoláme hlasování o její důvěře. Pokud ji vláda nezíská, vědomi si dalších okolností bezprostředně přikročíme ke shánění podpory k rozpuštění sněmovny a předčasným volbám," uvedla TOP 09.

V Televizních novinách promluvila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: 

"Pokud se ukáže, že se vláda neopírá o podporu většiny Sněmovny, tak by měla odejít. Nejprve zjistíme, jestli vláda důvěru má, nebo ne," prohlásil na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala.

Související obsah

Pokud by poslanci vyslovili vládě nedůvěru, nechal by ji prezident Miloš Zeman přesto dovládnout v demisi až do voleb, prohlásil v Nedělní partii na televizi Prima a CNN Prima News. Moc do rukou prezidenta se opozičním Pirátům a Starostům vkládat nechce, přiklánějí se tak k variantě rozpuštění Sněmovny a předčasným volbám.

"Představa další vlády, na jejíž sestavení bude mít vliv Miloš Zeman, je absurdní. Nemůžeme si to jako země dovolit. Na tom panuje v opozici shoda, jen se lišíme v tom, jak cíle dosáhnout. My preferujeme odvážné řešení: rozpuštění Sněmovny," uvedl po pondělním jednání předseda STAN Vít Rakušan.

"Jednání budou pokračovat a věříme, že na konci může být společná dohoda," okomentovala současný postoj Pirátů a STAN předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Rakušan se však po úterní tiskové konferenci jasně vyjádřil, že koalice Pirátů a STAN nyní hlasování o nedůvěře vládě nepodpoří.

Související obsah

"Rozhodnutí koalice SPOLU snažit se vyslovit nedůvěru Babišovi se může jevit jako útok na špatnou vládu. Ve skutečnosti je to podpásový útok na koalici Pirátů a STAN s cílem ukázat je jako slabochy, kteří se na rozdil od Fialy, Adamové a Jurečky bojí Miloše Zemana, až padne vláda," kritizuje jejich postup politolog Jiří Pehe.

Výzvu k žádosti o vyslovení důvěry vláda Andreje Babiše obdržela poté, co ztratila toleranci komunistů. Podle koalice SPOLU by tak mělo být zjištěno, zda má vláda i nadále důvěry většiny Sněmovny, anebo již nikoliv.

Více informací o rozhodnutí KSČM nepodporovat vládu se dozvíte v reportáži TV Nova:

Na celou tiskovou konferenci koalice SPOLU se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz