Domácí

Změny na železnici: Posílení páteřních spojů i náhrady za zpoždění

České dráhy od května ještě více posílí spojení na páteřní trase mezi Prahou, Pardubicemi, Olomoucí, Ostravou a Bohumínem. Kvůli vytížení spojů v době dopravní špičky se na tratě vrátí také dálkové vlaky a pendolina.

V době přepravní špičky budou od 7. května cestující moci nově využít dva obnovené páry vlaků SC Pendolino a celkově tak pojedou v každém směru tři tyto spoje. Společně s dalšími vlaky IC, EC a Ex tak České dráhy na této trase zajistí celkem 11 párů dálkových vlaků.

"Termín obnovení dalších spojů na této lince bude záviset na vývoji epidemické situace a poptávky cestujících. V současné době vlaky ČD jezdí v rámci České republiky zhruba 45 – 50 % obvyklého počtu cestujících," uvedl mluvčí Českých drah Robert Pagan.

Související obsah


Mezi Prahou a Ostravskem budou cestující moci od 7. května nově využít následující vlaky:

Kromě zmíněných vlaků budou v provozu i další spoje, které jezdí i v současnosti, tedy pár vlaků SC 240 / 241 Pendolino Košičan (Praha – Košice a zpět) a spoje 515, 516 a 517 (Praha – Bohumín a zpět) jedoucí v kategorii IC s povinnou rezervací místa k sezení.


Stroje Pendolino byly v provozu i v období pandemie, ale v omezeném režimu. Během loňského podzimu i letošní zimy a jara pravidelně vozil cestující pár vlaků SC Pendolino mezi Prahou, Ostravou a Košicemi a další pár vlaků IC Pendolino zajišťoval spojení mezi Prahou, Plzní a Karlovými Vary. V provozu byl také třetí pár Pendolin mezi Prahou, Plzní a Františkovými Lázněmi, který však několik týdnů v letošním roce jezdil jen o víkendech.

Ve čtvrtek schválil navíc Evropský parlament dohodu s členskými státy o revidovaných pravidlech pro práva cestujících v železniční přepravě. Pravidla zajistí, aby cestující měli v případě zpoždění nebo zrušení spoje nárok na náhradní spojení a na pomoc. Osobám s omezenou schopností pohybu a orientace dále zaručí větší podporu a snadnější přístup ke službám. K dispozici bude i více místa pro přepravu jízdních kol.

Legendární vlak Slovenská strela se už brzy vrátí do muzea v Kopřivnici. Podívejte se na reportáž televize Nova:

Související obsah


České dráhy bez peněz. Loni hospodařily se ztrátou 4,1 miliardy korun (4/2021):


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz