Koronavirus

Tyto varianty koronaviru řádí v Česku! Odborník prozradil, jestli očkování pomůže

Tyto varianty koronaviru řádí v Česku! Odborník prozradil, jestli očkování pomůže
Zdroj: avcr.cz

Akademie věd České republiky (AV ČR) popsala nejběžnější varianty koronaviru, které se objevují v České republice. Mapuje je Ústav molekulární genetiky. I když proti novým variantám nemusí vakcíny fungovat tak dobře, přesto dokáží uchránit pacienty před těžkým stavem.

V České republice se letos objevily již čtyři varianty koronaviru. Některé z nich mají navíc zvýšenou odolnost a infekčnost. Každá varianta koronaviru má typickou skupinu mutací, mutace představuje jedno z 30 tisíc "písmen" v genetické informaci viru.


Britská varianta


Tato varianta se objevila poprvé loni v září, vědci ji původně zachytili na jihovýchodě Anglie. V Česku ji laboratoře odhalily letos 16. ledna. "V Česku jsme během podzimu detekovali desítky různých variant, na začátku zimy hlavně naši místní variantu B.1.258. Letos v únoru už naprosto dominovala varianta jediná, a to ta britská. Nadále u nás převažuje,“ řekl Pačes.

Související obsah


Jihoafrická varianta


Tato varianta sdílí některé mutace s britskou variantou. V Jihoafrické republice se objevila loni v říjnu. Do Česka se zřejmě dostala letos v únoru. Lékaře na ní znepokojuje hlavně to, že u některých mladších pacientů může vést až ke kritickému stavu a může napadnout i ty, kdo již mají covid-19 za sebou. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo v Česku k 21. květnu 53 případů táto varianty.


Brazilská varianta


První výskyt britské varianty byl hlášený u čtyř turistů v Tokiu, kteří přiletěli z Brazílie, letos na začátku března. Tato varianta také může za většinu nakažených za březen v Brazílii. Má 17 mutací, které zvyšují infekčnost viru.


"Brazilská varianta je podle lékařů až 2,2krát nakažlivější než předchozí verze SARS-CoV-2 a je u ní o 25 až 61 procent vyšší riziko, že se lidé nakazí opakovaně. Zhruba 30 procent lidí, kteří po nákaze umírají, je mladších 60 let. Podle některých dokladů začala mutovat i sama tato varianta, takže by mohla být ještě nakažlivější," uvedla Akademie věd.

Související obsah


Indická varianta


Indická varianta má zvýšenou infekčnost i odolnost vůči protilátkám. Poprvé se objevila v Indii loni v prosinci a letos v březnu představovala v sekvenacích zhruba polovinu nálezů. V dubnu se dostala také do Česka, k 21. květnu bylo potvrzeno SZÚ 13 případů.

Zabere očkování?


Ne každá změna viru znamená zhoršení situace, ovšem se ukazuje, že nové varianty mají obvykle vyšší schopnost napadat lidské tělo. Vědcům dělají starosti také takzvané únikové mutace, které mění tvar spike proteinu viru, proti němuž si lidé vytváří protilátky.

"Existující protilátky takovou změnu tvaru nedokážou rozpoznat, takže vir uniká imunitnímu aparátu. Naštěstí míst na jeho povrchu, vůči kterým se protilátky tvoří, je více, takže i když jedno přestane fungovat, ostatní místa jsou stále funkční,“ dodal Jan Pačes.


V časopise Nature vyšla studie amerických vědců ohledně fungování vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna proti indické variantě. Vakcíny mají v tomto případě sedmkrát nižší účinnost než u varianty, která se šířila loni začátkem roku. I tak ale vakcíny dokážou podle Pačese zabránit tomu, aby se stav pacientů kriticky zhoršil.
 

Naočkovat už se nechala řada známých osobností a politiků. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz