Zahraničí

Další mutace? Vietnam děsí kříženec indické a britské varianty viru

Další mutace? Vietnam děsí kříženec indické a britské varianty viru
Zdroj: Getty Images

Vietnamská vláda oznámila, že prověřuje možnou novou variantu koronaviru. Podle předběžných dat se jedná o křížence indické a britské mutace viru. Ty jsou obě přenosnější než původní kmen viru a experti se obávají, aby tuto vlastnost nepřenesly i na svého "potomka."

"Ve Vietnamu jsme poprvé zachytili novou variantu koronaviru, která má znaky indické i britské mutace viru," oznámil o vkendu na tiskové konferenci vietnamský ministr zdravotnictví Nguyen Thanh Long.

Země přitom byla ještě nedávno dávána za příklad, jak dobře nákazu zvládá. Zavedla totiž například přísné screeningové a monitorovací programy, například pro cestující na letištích, připomíná CNN. Jenže od konce dubna se tu začala situace rychle zhoršovat a nově nakažených rapidně přibývá. Skoro polovinu všech zachycených infikovaných přitom země zaznamenala za uplynulý měsíc. Zatím není jasné, zda za rychlým nárůstem nemocných stojí právě nově zkoumaná varianta viru, ale pokud ano, ukazuje to na její vyšší nakažlivost.

"Čtvrtá vlna covidu-19 ve Vietnamu zahrnuje infekce v průmyslových zónách, více ložisek viru a také různé jeho varianty. Nákaza se bude šířit velice rychle a bude velmi těžké ji zvládnout," zdůraznil vietnamský ministr.

Na potvrzení či vyvrácení výskytu zcela nové mutace koronaviru spolupracují s Vietnamci už také experti ze Světové zdravotnické organizace (WHO). "Předpokládáme, že budou detekovány další varianty spolu s tím, jak se virus šíří a vyvíjí. A také v návaznosti na to, jak se celosvětově zvyšují kapacity pro sekvenování (podrobné rozbory) vzorků," předpovídá vedoucí skupiny pro covid-19 ve WHO Maria Van Kerkhove.

Vietnam kvůli rychlému růstu nových případů zavádí nová mimořádná opatření - aktuálně je tak výrazně omezený život v Ho Či Minově Městě, které je v zemi nejlidnatější. Zavřít musely například obchody, smůlu mají i vyznavači náboženství. Restrikce zatím platí od tohoto pondělí na následujících 14 dní. V jiných částech země platí přísnější opatření už od minulého týdne. V zemi žije 96 milionů obyvatel, vakcínu dostalo méně než 30 tisíc z nich.

Indická mutace už děsí i Česko. Více zjistíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Krátká zpráva

Joe Biden vulgárně zareagoval na reportéra, pak mu volal s omluvou

Americký prezident Joe Biden v pondělí vulgárně zareagoval na otázku reportéra Fox News. Novinář Peter Doocy se zeptal: "Myslíte si, že inflace je před volbami politickou přítěží?" Biden odpověděl a následně dodal: "Pitomý zku*vysyn." Nadávku, která neměla být veřejná, ale zachytily mikrofony. Biden později novináři zavolal, aby se mu omluvil.

Krátká zpráva

Hackeři zaútočili na běloruské železnice, požadují propuštění politických vězňů

Hackerská skupina Cyber Partisians vyřadila z provozu běloruské železnice. Aktivisté požadují propuštění 50 politických vězňů, které běloruský režim drží za mřížemi a také odchod ruských vojsk ze země. Jde o první hackerský útok, kdy útočník nepožaduje peníze, ale politické kroky.

Píše se na Deník.cz