Počasí

Meteorologové odhalili, proč bylo jaro chladné. Předpověděli i počasí na léto

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vysvětlili, proč je letošní jaro deštivější a chladnější. Srovnali také teploty na celém světě a to, jak to bylo s teplotami na jaře v Česku v předcházejících letech.

Podle meteorologů je hlavní důvod chladného a deštivého jara v Česku v rozložení tlakových níží a výší, a to po celé Evropě a také nad Atlantským oceánem. Chladnější a vlhčí počasí obvykle přináší tlakové níže, které putují od západu až severozápadu směrem od Atlantiku a přináší vlhčí vzduch.


"Tlakové níže jsou na toto roční období docela hluboké a transportují chladnější vzduch z vyšších zeměpisných šířek k nám do střední Evropy. Pokud se ještě navíc nad východní Evropou či Ruskem udržuje výrazná tlaková výše, jako je tomu v druhé půlce května, je postup tlakové níže směrem na východ často zpomalován. Také jsou s ní spojené fronty. Ty se díky horám (v našem případě Alpám) takzvaně 'vlní' a udržují se na jednom místě delší dobu. To pak má za následek často zataženou a deštivou oblohu i s trvalými srážkami," uvedl ČHMÚ na sociálních sítích.

Související obsah

Teploty se ale dlouhodobě zvyšují a jeden chladnější čtvrtrok podle meteorologů příliš podnebí v celosvětovém měřítku neovlivní. Navíc v západní části Ruska, Arktidě nebo v severní Africe vidíme jsou zase teploty vyšší, než bývá zvykem.


"Pokud se podíváme na roky 2019 a 2020, byl v nich květen také chladnější, než je dlouhodobý normál. Květen 2021 podle dosavadních průměrných teplot nejspíše vyjde jako teplotně silně podnormální a srážkově ve většině krajů výrazně nadnormální. Na několika místech je už více než dvojnásobný měsíční srážkový úhrn, což je z hlediska závlahy velmi příznivý vstup do letního období," objasnili meteorologové.

Výhled na léto

S letošním létem to podle dlouhodobé předpovědi vypadá, že bude teplotně i srážkově průměrné. "Průměrná letní teplota let 1981-2010 se od června do srpna v Česku pohybuje na 17 °C a srážkové úhrny na 82 milimetrech. Dle výhledů sezónních modelů by odchylky od dlouhodobého teplotního normálu měly být minimální – podle výhledů pouze srpen může být o 1 °C teplejší, než je normál," popsala meteoroložka Dagmar Honsová.


Podle všeho to tedy vypadá, že Česko nečekají dlouhé vlny veder jako v roce 2018, kdy bylo na stanici Doksany naměřeno 48 tropických dnů. "Zároveň se ale nemusíme obávat, že se nám vyhnou tropické teploty – ty k létu u nás patří. Poslední rok bez tropických teplot byl v roce 1940," dodala Honsová. Nemělo by se ani výrazněji prohlubovat sucho.


Honsová také poradila, které měsíce mohou být nejpříznivější pro letní dovolenou. "Podle statistik bývá nejstabilnější počasí na přelomu července a srpna a také na konci léta. Poslední srpnová dekáda ale už často přináší studená rána kvůli prodlužujícím se nocím. A podle výhledů to vypadá, že ten, kdo si vezme dovolenou až v srpnu, že mu bude počasí přát nejvíce – srpen by měl přinést mírnou kladnou teplotní odchylku od normálu. Naopak nejvíce proměnlivé a na srážky bohaté počasí přináší hned první červencová dekáda," vyložila.
 

Extrémními výkyvy počasí by se podle předpovědí letos objevit neměly:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz