Domácí

Aktivita klíšťat je vysoká! Kde řádí nejvíce? PŘEHLED PO OKRESECH

Aktivita klíšťat je vysoká! Kde řádí nejvíce? PŘEHLED PO OKRESECH
Zdroj: Getty Images

Klíšťová sezóna je v plném proudu. Na parazity můžeme natrefit takřka všude, nejen v lesích nebo na horách, ale také třeba v městských parcích. V řadě okresů navíc aktuálně hrozí vysoké riziko, že si tyto drobné tvory odneseme domů.

Klíšťata se probouzí při teplotách okolo 8 až 10 °C, jejich sezóna tudíž už dávno nastala. Aktivita klíšťat je v současné době ohromná. V okresech napříč Českem platí aktuálně vysoké nebo střední riziko napadení tímto parazitem.


Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Tu odborníci aktualizují dvakrát týdně ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem (SZÚ) a ministerstvem zdravotnictví.


Přehled aktivity klíšťat v jednotlivých okresech:

Zdroj: ČHMÚ


Na této interaktivní mapě se můžete také podívat, jaká byla aktivita klíšťat za poslední dva dny.


Lidé proto musí dávat pozor a po příchodu domů se pořádně zkontrolovat. "Doporučujeme před pobytem v přírodě použít repelent, vhodně se obléknout, po příchodu se prohlédnout a případně odstranit přisátá klíšťata,“ apelují experti.

 

Související obsah


Ani v následujících dnech se situace podle odborníků nezlepší. Předpověď hlásí, že aktivita klíšťat bude v průměru i nadále vysoká. Navíc mohou přenášet vážné nemoci. "V případě klíšťové encefalitidy je promořeno jedno až tři procenta parazitů v přírodě. U lymeské boreliózy je nakažená až jedna pětina, tedy nějakých 20 %,“ řekla mluvčí Biologického centra AV ČR Daniela Procházková.

Česko navíc patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy.  "U řady lidí toto onemocnění probíhá s mírnými příznaky. Jen 10 % nakažených má závažnější neurologické problémy. Ty mohou mít i trvalé následky. Infekce může vést v krajních případech i k smrti,“ vysvětlil parazitolog Radek Šíma.

Zima škůdce vůbec nezastavila a komárů si pořádně užijeme. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz