Zahraničí

Slovence Janě zalehlo ucho, prožila si peklo. Vdovec z její smrti viní lékaře

Slovence Janě zalehlo ucho, prožila si peklo. Vdovec z její smrti viní lékaře
Zdroj: Getty Images

Na začátku bylo úplně obyčejné zalehnutí ucha, pokračovalo to různými zákroky a operacemi a skončilo smrtí dvaačtyřicetileté Janky, matky osmiletého syna. Její zdrcený manžel Vladislav z malé vesnice Čičmany nedaleko českých hranic ze smrti své milované ženy viní zdravotníky, obrátil se proto na úřady i policii. Vyšetřování se ale podle něj táhne a nepřináší výsledky.

Podle nešťastného vdovce přitom všechno začalo úplně obyčejným zalehnutím ucha. Jenže stav Janky se od té doby už jenom zhoršoval a o několik měsíců později vydechla naposledy. Vladislav je přesvědčený, že selhal zdravotnický personál, proto podal podnět na Úřad pro dohled nad zdravotní péčí a obrátil se také na policii, píše slovenský zpravodajský portál Nový čas.

"Moje Janka nikdy nebyla nemocná. Byla to zdravá a krásná ženská. Jednoho dne jí zalehlo v uchu, prostě věc, která se stává běžně. Šla k lékaři, ten jí ale nic nedal. Léky dostala, až když jí zalehlo i v druhém uchu a všechno mělo být v pořádku," vypraví zničený Vladislav.

Související obsah

Jenže bolesti navzdory nasazené léčbě nepolevovaly, tak požádal lékařku, aby jeho ženě provedla výtěr z ucha. To ale prý doktorka odmítla s tím, že je to zbytečné.

Stav Janky se dál zhoršoval a po přibližně dvou měsících podle Vladislava úplně ohluchla. "Nakonec jí lékařka odebrala krev, což odhalilo nebezpečnou bakterii E.coli. Během pěti měsíců byla Janka 25krát ambulantně léčená se zánětem uší, desetkrát operovaná a víc než desetkrát jí uši propichovali," zrekapituloval obrovské trápení své drahé polovičky Vladislav. Obrovské bolesti ale Janku ničily dál.

Nakonec ji záchranka odvezla do nemocnice v Martině, kde skončila na infekčním oddělení. "Byla tam čtyři dny nehybná, hluchá, nedokázala ani mluvit," vzlyká Vladislav. Vyšetření pak ukázala, že záněty v uších napadly Jance i mozek. Převezli ji proto na specializované pracoviště v jiné nemocnici a znovu několikrát operovali.

O pár dní později měla žena obrovské potíže s dýcháním, dostala rozsáhlý zápal plic, skončila na ARO, kde ji zdravotníci uvedli do umělého spánku. A později převezli na ARO zpět do nemocnice v Martině.

Související obsah

"Tam byla až do své smrti. Čtyřikrát krvácela do mozku a skončila bez poloviny lebky. V té době byla manželka úplně hluchá, nemohla se vůbec hýbat ani mluvit," popsal její muž. Zemřela v prosinci 2019. Vladislav podal trestní oznámení na obě nemocnice, vyšetřování podle něj tak běží už déle než rok a výsledek je nula. Hotové prý nejsou ani znalecké posudky.

V jaké fázi vyšetřování je, neobjasnila pro Nový čas ani policie. "Vzhledem k probíhajícím úkonům trestního řízení nebudeme v této věci poskytovat žádné stanovisko," vzkázala pouze mluvčí policie Gabriela Kremeňová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz