Zahraničí

Istanbul svírá odporný sliz z moře. Něco s tím uděláme, slibuje Erdogan

Istanbul svírá odporný sliz z moře. Něco s tím uděláme, slibuje Erdogan
Zdroj: Profimedia

Pobřeží Marmarského moře, které spojuje Egejské moře s Černým, pokryl podivný sliz. Nevábná hmota už ohrožuje i Istanbul. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nyní slíbil, že zachrání pobřeží své země před "chrchlem" z moře.

Tlustá vrstva odporného slizu postupně pokrývá pobřeží celého Marmarského moře, dusí ve vodě život a přivádí k zoufalství také místní obyvatele živící se rybolovem, píše britská BBC.

"Doufám, že zachráníme naše moře před touhle rosolovitou kalamitou. Obávám se, že pokud se tohle rozšíří do Černého moře, budou problémy obrovské. Musíme to řešit bez odkladu," má jasno turecký prezident.

Z katastrofy viní ty, kteří vypouštějí splašky a jiné znečištění přímo do moře, stejně jako stoupající teploty. Zároveň Erdogan apeloval na státní úředníky, aby celou záležitost co nejrychleji vyšetřili. Vláda už vyčlenila třísetčlenný tým, který má pátrat po potenciálních zdrojích znečištění.

Související obsah

I odborníci hovoří o tom, že za nebývalým rozmachem mořského slizu je znečištění a klimatická změna. Rosolovitá hmota vzniká přirozeně, produkují ji mořské řasy, když mají příliš velký objem živin. Horké počasí a znečištění ale celý proces urychlují.

Část lodí musí koberce šedivé hmoty složitě objíždět, jiné musejí zůstat v přístavech, protože jim sliz ucpává motory. Potápěči pro změnu hlásí, že hmota zabíjí velké množství ryb a dalších mořských živočichů, kteří se pod ní dusí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz