Domácí

Poslanci jednali o volbách z karantény, interpelovali členy vlády

Poslanci jednali o volbách z karantény, interpelovali členy vlády
Zdroj: Petr Topic

Ve čtvrtek pokračovala schůze Poslanecké sněmovny, na programu byly zejména písemné a ústní interpelace. Po písemných dotazech, které poslanci vyčerpali před 11 hodinou, se začal řešit způsob hlasování ve volbách. Velkou část doby ale hovořili poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko, Poslanecká sněmovna se tak k dalším bodům před pauzou nedostala. Odpoledne pak pokračovaly ústní interpelace.

Jednání Poslanecké sněmovny odstartovalo v devět hodin, až do zhruba půl jedenácté odpovídali členové vlády na písemné interpelace. Opozice si na některých schůzích stěžuje, že vláda na interpelace nechodí.

V 9:30 vystoupili na tiskové konferenci ke konsolidaci veřejných rozpočtů Piráti a STAN. Z výhledu ministerstva financí podle zástupců stran vyplývá, že schodky přesahující 300 miliard ročně budou pokračovat v dalších letech, tudíž se podle nich velmi brzy dostaneme za hranici dluhové brzdy. STAN a Piráti proto představili vlastní plán.

Po písemných interpelacích byly na programu pevně zařazeny dva body. Jedním je vládní návrh zákona o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Ten má umožnit hlasovat ve volbách i lidem, kterým bude nařízena karanténa.

V rámci druhého bodu měli členové vlády informovat o dalším postupu v rámci pandemické pohotovosti v České republice. Velkou část doby pro projednání bodů hovořili poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko, k druhému se tak poslanci vůbec nedostali.

Související obsah

Opoziční poslanci chtěli už ve středu vyvolat hlasování o ukončení stavu pandemické nouze. Vládní koalice s podporou KSČM ale tento bod vetovala. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je nutné postupně rozvolňovat, uvolnit ale všechno najednou by byla chyba. Vojtěch upozornil, že v podobné situaci jsme se už jednou ocitli. "Chybí už jen oslava na Karlově mostě," připomněl ministr.

Po polední pauze začaly ústní interpelace, v rámci kterých pokládali poslanci otázky členům vlády. Jednání Sněmovny bylo následně přerušeno do pátečního rána.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz