Domácí

Ministerstvo opět narazilo. Soud zrušil testování v malých firmách

Ministerstvo opět narazilo. Soud zrušil testování v malých firmách
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Nejvyšší správní soud v pondělí částečně vyhověl několika podaným návrhům a dvěma rozsudky zrušil opatření, které přikazovalo testování zaměstnanců v malých firmách. Ministerstvo zdravotnictví opatření dostatečně nevysvětlilo.

Nejvyšší správní soud vyšel ze všech podkladů poskytnutých ministerstvem zdravotnictví soudu, a v pondělí uvedl, že z nich nelze zjistit, proč bylo nezbytné rozšířit na přelomu března a dubna povinnost testování zaměstnanců a jiných pracovníků i na ty nejmenší pracovní skupiny a jednotlivce. Soud tak opatření v pondělí zrušil.

Mimořádná opatření o testování zaměstnanců byla jedna z mála, která dosud u soudu obstála. Nejvyšší správní soud v rozsudcích ze dne 8. dubna a 27. dubna konstatoval, že v situaci, která v České republice panovala na počátku března, bylo nařízení testování zaměstnanců velkých a středních firem zcela obhajitelné.

Související obsah

"Nešlo jen o nedostatečné odůvodnění opatření, jako v některých jiných případech. Soud se pečlivě zabýval všemi podklady poskytnutými ministerstvem, ale ani tam nenašel nezbytnou oporu pro ukládané povinnosti," uvedl k rozsudku předseda senátu Filip Dienstbier.

Nejvyšší správní soud tak zrušil další z opatření vyhlášených ministerstvem zdravotnictví. Jedná se už o několikáté opatření, které soud označil za nezákonné. Od začátku roku jich zrušil už více než dvacítku.

Adam Vojtěch promluvil o testování a nošení roušek ve firmách. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz