Nejvyšší správní soud zrušil další z opatření vyhlášených ministerstvem zdravotnictví. Tentokrát jde o zákaz maloobchodního prodeje mezi desátou hodinou večerní a šestou hodinou ranní. Jedná se už o několikáté opatření, které soud označil za nezákonné.
Opatření, které soud považuje za nezákonné, vzniklo na základě pandemického zákona a omezovalo prodejní dobu maloobchodů. Společnost Karel Vávra – potraviny s.r.o napadla u NSS dvě opatření obecné povahy ministerstva zdravotnictví, které zakazovaly prodej v maloobchodních prodejnách a služeb mezi 22:00 a 5:59.
Podle společnosti nebylo dostatečně zdůvodněno riziko nočního prodeje potravin. Soud společnosti dal poprvé za pravdu už na konci května.
NSS zrušil také opatření, které se týkalo provozu a používání sportovišť, bazénu a wellness. "Situace musí být opřena o relevantní údaje a v mimořádném opatření náležitě zdůvodněna. V dané věci ovšem odpůrce vůbec netvrdil, že by celá ČR byla ohniskem nákazy, natož aby to prokázal," vysvětlila Soudkyně Nejvyššího správního soudu Jitka Zavřelová
Nejvyšší správní soud dříve označil za nezákonné také plošné uzavření mateřských a základních škol. Podle soudců byly v nařízení ministerstva zdravotnictví velmi závažné chyby.
Soudci poukázali na to, že v pandemickém zákoně se nepíše nic o omezení mateřských, základních a středních škol. Ty tak mohou být regulovány jen mimořádným opatřením podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Ten ovšem není určený k takovým plošným zásahům.
Tímto opatřením byl od 12. 4. 2021 do 3. 5. 2021 zakázán všem lidem starším dvou let pohyb a pobyt mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest. Ministerstvo však opatření po 20 dnech zrušilo. Soud i přes to ale rozhodl, že bylo nezákonné.
NSS zrušil v květnu také regulaci provozu restaurací, heren a kasin v opatření ministerstva zdravotnictví. Omezení platilo pouze týden. Soud opět uznal, že zákaz přítomnosti veřejnosti v provozovnách bylo nezákonné.
U soudu neobstálo také opatření týkající se provozu lyžařských vleků a lanových drah. Provozovatelé ale museli mít v zimě zavřeno, je tak pravděpodobné, že na Česko budou směřovat další žaloby za to, že jim ušel zisk.
V květnu soud zase zrušil opatření, které ukládalo zaměstnancům a OSVČ, kteří byli pozitivně testovaní na covid-19, například povinnost o všem informovat svého lékaře, opustit pracoviště nebo se podrobit potvrzovacímu PCR testu.
Rovněž testování žáků ve školách bylo podle soudců nezákonné. Ministerstvo zdravotnictví každopádně později znění opatření upravilo, tak aby bylo v souladu s pandemickým zákonem.
V březnu zase soudci uvedli, že ministerstvo zdravotnictví opatření omezující provoz obchodů či restaurací a upravující i podmínky návštěv v rodinách vydalo bez předchozího souhlasu vlády. Podle soudu nařízení vyšlo v rozporu s už zmíněným pandemickým zákonem.
"Zákaz setkávání rodin v domácnostech by představoval neústavní zásah do základního práva na respektování soukromého a rodinného života," uvedl v té době Nejvyšší správní soud v odůvodnění rozsudku.
Ministerstvo zdravotnictví narazilo také u Ústavního soudu, který, stejně jako NSS, označil některá opatření spojená s maloobchodním prodejem za nezákonná.
Nejvyšší správní soud rozhodl. Zavírání služeb bylo v rozporu se zákonem. Podívejte se na reportáž televize Nova:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz