Domácí

První případ mutace delta plus v ČR! Nakažená je z Jihomoravského kraje

První případ mutace delta plus v ČR! Nakažená je z Jihomoravského kraje
Zdroj: Getty Images

Českem se šíří varianta koronaviru delta, dříve známá jako indická mutace. Ta podle výsledků Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z posledních dvou týdnů převládá ze 70 až 80 %. Úřady navíc v zemi evidují také první případ nového typu delta plus.

Laboratoře napříč Českem za poslední dva týdny prověřily 1405 pozitivních vzorků. "Na základě výsledků lze říci, že varianta delta je celoplošně dominantní, a to ze 70 až 80 %,“ informovala mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová.


Na začátku roku se v Česku šířila především britská mutace koronaviru. Ta nyní v zemi tvoří asi desetinu případů. Jihoafrická a brazilská varianta se poté objevuje jen v ojedinělých případech.

Související obsah


Hygienici navíc v Česku zachytili první případ nového typu delta plus. "Nakaženou je 30letá žena z Jihomoravského kraje. Případ šetřila příslušná krajská hygienická stanice a další výskyt onemocnění nebyl zaznamenán,“ upřesnila ředitelka SZÚ Barbora Macková.


Delta plus se v Evropě vyskytla poprvé v dubnu letošního roku v Anglii. Dosud se tímto typem koronaviru nakazilo 196 pacientů. Podle mluvčí SZÚ Štěpánky Čechové se mutace nejčastěji objevuje v Polsku a Portugalsku.


"V současnosti nejsou publikována data, zda se tato varianta chová jinak, má jiný klinický průběh. Nevíme, jaká jsou její rizika oproti variantě delta,“ uzavřela Čechová.

Počet případů mutace delta v Česku roste. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz