Koronavirus

Dovolená pro očkované zaměstnance státu má zelenou, respirátory zůstanou

Vláda se od sedmi hodin mimořádně sešla kvůli opravě nařízení o povinném nošení respirátorů ve vnitřních prostorách. Nejvyšší správní soud (NSS) ho v úterý už poněkolikáté zrušil s tím, že odůvodnění je nedostačující. Ministr zdravotnictví oznámil, že byly provedeny nutné změny. Ministři probrali i premiérův návrh dát naočkovaným státním zaměstnancům dva dny dovolené navíc, návrh vláda schválila. Před koncem jednání ministr obrany zveřejnil, že se Česko rozhodlo pomoci Afgháncům, kteří asistovali české armádě.

- Opatření v podobě nošení respirátorů ve vnitřních prostorách a MHD zůstává

- Vláda schválila dva dny dovolené pro očkované státní zaměstnance

- Předvstupní testy dětí od 6 do 12 let při návratu z červených a tmavě červených zemí do ČR se ruší

- Vláda rozhodla o pomoci Afgháncům, kteří asistovali české armádě

- ČR přijímá žádosti o dlouhodobá víza a dlouhodobé pobyty za účelem studia na VŠ i ze zemí s extrémním stupněm rizika

Tři dny dostalo ministerstvo zdravotnictví na opravu protikoronavirového opatření, které nařizuje nosit respirátory ve vnitřních prostorách včetně hromadné dopravy.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pátek po jednání vlády oznámil, že došlo k nezbytným úpravám, bezpečnostní opatření v podobě nošení respirátorů ve vnitřních prostorách tak i nadále zůstává. Výjimku z nošení respirátorů budou mít například lidé, kterým to neumožňuje zdravotní stav. Musí mít ale potvrzení od lékaře.

Vláda rovněž projednala Babišův návrh o dovolené navíc pro státní zaměstnance. Každý z nich, kdo se nechal od začátku roku naočkovat nebo ho teprve vakcinace čeká, by podle návrhu dostal dva volné dny. Vláda s ním vyslovila souhlas.

Správkyně státní kasy Alena Schillerová (za ANO) se k tomu zatím nevyjádřila. Nápad už se ale setkal s tvrdou kritikou ekonomů a opozice, zaskočil i většinu firem.

Související obsah

Babišův kabinet rovněž řešil konec předvstupních testů dětí od 6 do 12 let, i když se vracejí z červené nebo tmavě červené země. "Od soboty nebudou muset děti mezi 6 a 12 roky mít test před návratem ani z červených nebo tmavě červených zemí. Zároveň bude možné u těchto dětí provést PCR test hned po návratu, takže nebudou vůbec muset do samoizolace," potvrdil ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Ministr Vojtěch sdělil, že Česká republika umožňuje přijímat žádosti o dlouhodobá víza a dlouhodobé pobyty za účelem studia, a to i v zemích s extrémním stupněm nákazy, které jsou označené černou barvou.

Vláda také jednala o pomoci lidem, kteří asistovali české armádě v Afghánistánu. "Vláda dnes schválila program pomoci afghánským spolupracovníkům našich vojáků a jejich rodinám. Zahrnuje poskytnutí finančních prostředků a možnost azylu. Bližší detaily nelze sdělovat, z důvodu bezpečnosti a ochrany těchto lidí je materiál zpracovaný v utajovaném režimu," informoval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

NSS a nařízení o respirátorech

Je to už poněkolikáté, co NSS nařízení o respirátorech zrušil. Tentokrát dokonce zvažoval, že tak učiní s okamžitou platností. Podle předsedy soudního senátu Petra Mikeše totiž ministerstvo odůvodnění kopírovalo z předchozích opatření, s nimiž soud nesouhlasil.

Související obsah

"Soud po ministerstvu pouze vyžaduje naplnění požadavků na odůvodnění, které jasně stanoví pandemický zákon," uvedl Mikeš. Kvůli ohroženým skupinám, například pacientům ve zdravotnických zařízeních nebo klientům sociálních služeb, nakonec NSS poskytl resortu třídenní lhůtu.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je nezbytné povinnost mít uvnitř nasazené respirátory zachovat. "Všichni víme, že to opatření nošení roušek v hromadné dopravě nebo ve vnitřních prostorech je stále důležité. Máme tady mutaci delta," řekl předseda vlády.

Mikeš předeslal, že pokud nové zdůvodnění opět nebude odpovídat požadavkům, nařízení NSS tentokrát zruší bez času na nápravu.

  

Soud zrušil respirátory v budovách a MHD v úterý, dal tři dny na opravu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz