Domácí

Fenka měla v těle mrtvé štěně. Majitel se s penězi zpozdil, klinika operaci zrušila

Fenka měla v těle mrtvé štěně. Majitel se s penězi zpozdil, klinika operaci zrušila
Zdroj: David Šmída

Jen o tři minuty se měl zpozdit s penězi majitel psa ve Zlíně u veterináře, kam jel s fenkou po vrhu. Ta měla ještě jedno mrtvé štěňátko v těle. I přes drobné zpoždění klinika operaci zrušila.

Rodina Šímových ze Zlína má pětiletou fenku amerického pitbulteriéra Albu, vždycky jí ale říkají "Albinko". Ta čekala štěňátka, porod z minulého týdne se ale moc nevydařil. Jeden potomek zůstal v ní, ostatní kromě dvou zemřeli.


Rodina proto hledala pomoc u veterináře. Klinika, kam obvykle jezdí, ale neměla k dispozici chirurga, který by fence pomohl. Proto zamířili na Veterinární kliniku Lazy ve Zlíně, kde je i veterinární pohotovost. Dvěma štěňátkům, která porod přežila, se ale také moc dobře nedařilo.

Související obsah


"Na místo jsme přijeli o půl šesté večer v pátek. Došla paní doktorka, řekla nám, že ta operace bude stát šest až osm tisíc. Štěňátka si nechali vevnitř v ordinaci. Přijel pan primář, moje žena akorát přijížděla zpátky k veterině s osmi tisíci, vyšel pan primář a říká, že operace bude stát 10 100 korun," řekl majitel psa David Šíma pro TN.cz.


Tak Šíma sedl do auta a jel shánět další peníze. On i jeho manželka pracují jako dělníci v pneu výrobě a vychovávají 11letou dceru. I když je to pro ně velký náklad, neváhali, aby Albince pomohli. S personálem na klinice se dle svých slov domluvil, že dorazí do 19:15.

 

Několik minut zdržení


Šímovi se podařilo sehnat celý obnos a rychle jel zpátky. Popsal, že se zdržel jen o několik minut. "Volal jsem jim v 19:10, že už jedu, že jsem na cestě," pokračoval v popisu Šíma. Ani to podle něj ale nestačilo. Personál předal štěňata jeho manželce a odjel.


Dle jeho slov personál předal manželce jedno štěně mrtvé a jedno živé. I to živé ale po cestě zpět domů zemřelo. Albinka naštěstí v noci zvládla vrhnout mrtvé štěně sama a nyní je prý v pořádku.

Vyjádření veterinární kliniky


Redakce TN.cz se obrátila na kliniku s žádostí o vyjádření. "O štěňata bylo z naší strany okamžitě postaráno, umístěna na vyhřívací podložku a současně zahřívána i obdobou termoforu. Dušné štěně bylo opakovaně rozdýcháváno a opakovaně odsávána tekutina z dýchacích cest a byla mu poskytnuta kyslíková terapie. Vzhledem k dušnosti jednoho, a především k výrazné hypotermii obou štěňat, byla vyslovena nejistá prognóza," sdělila.


Fenka byla podle vyjádření veterinářů klinicky v pořádku. "Pomocí USG (ultrasonografie, pozn. red.) byla zjištěna přítomnost jednoho plodu v porodních cestách, bez známek srdeční akce, s mizivou šancí na spontánní porod. Majiteli bylo navrhnuto provést císařský řez," zmínila klinika.

Související obsah

Cena za operaci


"Nejprve byla majiteli sdělena orientační cena cca 8 000 korun, následně zpřesněno konkrétní kalkulací na 10 100 korun s tím, že po složení hotovosti jsme připraveni okamžitě operovat.  Majitel s tímto postupem souhlasil a opakovaně nás ujišťoval, že peníze bude mít v řádu desítek minut k dispozici. Nejprve uváděl do 10 minut, následně za 3 minuty, pak opět 10 minut, pak za 25 minut a tak dále..." přiblížila klinika.


Personál kliniky tak Šímovi kolem 18:45 sdělil, že jsou ochotní čekat do 19:15. Pokud by do té doby nepřijel s penězi, tak se operace neuskuteční.

Související obsah


"Čekali jsme na majitele celkově více než 1,5 hodiny, po ordinační době, ve složení dvou veterinárních lékařů a jedné veterinární sestry. Majitel nebyl během této doby schopný s přislíbenou částkou dorazit. Následně jsme paní, která majitele doprovázela, předali štěňata, obě živá, s tělesnou teplotou 37 °C, se zajištěním tepelného komfortu. Fena nebyla v době prezentace v akutním ohrožení života. Zvířatům byla poskytnuta veterinární péče v celkové hodnotě cca 2 600 korun, kterou majitel dosud neuhradil," doplnila klinika k úterní půl jedenácté dopoledne. Kompletní vyjádření kliniky si můžete přečíst zde:

 

Vyjádření Veterinární kliniky Lazy

Typ souboru:pdf

Veterináři musí poskytnout první pomoc


Redakce TN.cz oslovila českou Komoru veterinárních lékařů (KVL). "Veterinární zákon ukládá veterináři povinnost vždy poskytnout neodkladnou péči ('první pomoc'), aby nedošlo k utrpení zvířete, kterému bylo možné zabránit. Zároveň ale platí, že za poskytnutí první pomoci vždy náleží veterináři právo na finanční odměnu. První pomocí se rozumí základní a jednoduché úkony, tedy například aplikace léku proti bolesti, zastavení krvácení obvazem a podobně," objasnila komora.


Veterinární komora ale také upozornila na to, že se čeští veterináři často potýkají s neplatiči. "Jedná se bohužel o jev, který má za následek pokles motivace veterinárních lékařů k provozování pohotovostní služby. Veterinární lékaři jsou soukromí podnikatelé a na provoz pohotovostní služby nečerpají žádné příspěvky, ani dotace. Zejména non stop pohotovostní veterinární služba klade vysoké finanční nároky na materiální vybavení pro akutní medicínu a také na personál," vysvětlila komora.
 

Zde najdete celý rozhovor s veterinární komorou. Ten se mimo jiné týkal toho, kdy musí veterináři poskytnou zvířeti bezodkladnou pomoc, kam si majitelé zvířat případně mohou stěžovat na veterináře, jaké jsou zkušenosti s neplatícími majiteli a podobně:

Rozhovor Komora veterinárních lékařů

Typ souboru:pdf

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz