Domácí

Po tropech se v ČR výrazně ochladí, nejen v pondělí zahrozí bouřky

Meteorologové v pondělí dopoledne upřesnili a prodloužili výstrahu před silnými bouřkami, které hrozí na východě Česka do noci z pondělí na úterý. Až do úterního poledne trvala povodňová bdělost, kterou ovšem ráno meteorologové nakonec odvolali. V pondělí s sebou na řadě míst srážky přinesly krupobití a silný vítr. Hasiči tak museli odčerpávat vodu a odstraňovat popadané stromy a větve.

Okolo 15. hodiny meteorologové informovali, že přes část Vysočiny a jižní Moravu od jihozápadu postupují velmi silné bouřky s přívalovými srážkami a kroupami o velikosti kolem tří centimetrů. Z jižní Moravy se pak přesouvaly na severovýchod.

Nepříznivé počasí na východě Česka zaměstnalo hasičské jednotky. Například v Jihomoravském kraji během dvou hodin vyjížděly ke 36 událostem v souvislosti s bouřkami. Musely především odčerpávat vodu a odstraňovat popadané stromy a větve.

Plné ruce práce měli i hasiči v Ústeckém kraji. Třeba v Rumburku poryvy větru, deště a blesky shodily několik stromů. Do Pražské ulice byl dokonce povolán také speciální vůz Unimog z Varnsdorfu – na jeden z domů na křižovatce s ulicí Lipová spadl vzrostlý strom a bylo potřeba ho bezpečně sundat.


Výstraha před silnými bouřkami s nízkým stupněm nebezpečí platila až do třetí hodiny ranní pro Moravskoslezský, Zlínský, Olomoucký a Jihomoravský kraj a části Pardubického kraje (Polička, Svitavy, Moravská Třebová) a Vysočiny (Jihlava, Telč, Moravské Budějovice, Třebíš, Náměšť nad Oslavou, Velké Meziříčí, Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou).

Výstraha před bouřkami

Zdroj: ČHMÚ

Až do úterního poledne také platila povodňová bdělost pro Olomoucký (Hranice), Zlínský (Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín) a Moravskoslezský kraj (Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Jablunkov, Kopřivnice, Nový Jičín, Ostrava, Třinec). Tuto výstrahu experti v úterý v sedm hodin ráno odvolali s tím, že déšť nakonec hladiny řek a potoků nezvedl.

Výstraha před povodněmi

Zdroj: ČHMÚ

A jaké bude počasí v následujících sedmi dnech? "Přes naše území bude postupovat studená fronta od severozápadu. Po zadní straně tlakové níže nad Skandinávií k nám bude proudit chladný vzduch od severozápadu, jehož příliv začne v polovině týdne slábnout a do střední Evropy se od západu rozšíří nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu," uvádí v týdenním výhledu počasí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V pondělí má být oblačno až polojasno, zpočátku ojediněle přeháňky. "Během dne postupně až zataženo a na většině území přeháňky nebo bouřky, ve východní polovině území ojediněle i silné. Večer na severozápadě srážky četnější. Nejnižší noční teploty 20 až 16 °C. Nejvyšší denní teploty 25 až 30 °C, na západě kolem 23 °C, v 1000 m na horách kolem 20 °C, v Beskydech kolem 23 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s, v bouřkách přechodně zesílí," upozornili meteorologové.

Související obsah

Zatažená obloha a déšť či přeháňky vydrží i v úterý, přes den jich ale bude postupně ubývat. Zároveň dorazí i již zmíněné ochlazení - noční teploty klesnou na rozmezí od devíti do 13 stupňů, přes den to bude 17 až 21 °C, na jihu Moravy může být v maximech ještě o tři stupně tepleji. Vítr může v nárazech mít sílu až 15 m/s.

"Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C. Mírný západní vítr 2 až 6 m/s bude večer slábnout," popisují meteorologové počasí ve středu.

Pusťte si předpověď počasí z pondělní Snídaně s Novou:

Ve čtvrtek bude nejprve polojasno, přes den se ale obloha zatáhne a ojediněle se objeví přeháňky. Teploty v noci klesnou na rozmezí od 10 do 14 stupňů, ty denní vystoupají na 20 až 24 °C.

Trend mírného oteplování bude pokračovat i v pátek. "Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 15 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 25 °C. Slabý západní až jihozápadní vítr do 4 m/s," uvádí týdenní předpověď.

A jaký bude nadcházející víkend a první den příštího pracovního týdne? "Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. V závěru období přibývání oblačnosti a srážky četnější. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C, postupně 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 27 °C," předpovídá ČHMÚ.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz