Zahraničí

Hlavní příznak covidu? Není to kašel ani horečka, zjistili vědci

Hlavní příznak covidu? Není to kašel ani horečka, zjistili vědci
Zdroj: Getty Images

Vědci porovnali data z aplikace a z dotazníků na zaznamenávání covidových příznaků. Díky tomu zjistili, že mezi nejčastější příznaky nepatří kašel ani horečka. Nejvíce uváděný příznak podle expertů nejspolehlivěji signalizuje, že jste se koronavirem nakazili.

Nejčastějším příznakem koronavirové nákazy se stala ztráta chuti a čichu. Zjištění vyplynulo z porovnání dat získaných během první vlny pandemie. Lidé zaznamenávali do britské aplikace ZOE, do amerického facebookového průzkumu a do izraelské koronavirové aplikace. Na novou studii vědců z Marylandské univerzity a King's College London upozornil zpravodajský server Mirror.

Každá analyzovaná platforma je jiná, všechny ale umožňují uživatelům, aby sami na sobě sledovali příznaky nákazy. Pokud někdo uvedl ztrátu čichu a chuti, měl podle výzkumníků až 17krát větší pravděpodobnost, že už virem nakažený je.

Související obsah

"Ztráta čichu a chuti byla konstantě nejsilnějším příznakem, který pozitivní test předpovídal. Nezáleželo na věku osoby, na pohlaví ani na závažnosti onemocnění," uvedli vědci ve studii.

Na začátku pandemie aplikace používala data o příznacích z hlášení a testování milionů uživatelů, aby potvrdila, že ztráta čichu, horečka a kašel dokázaly předpovědět nakažení i bez testu.

Související obsah

O měsíce později nejnovější průzkum ukázal, že ztráta čichu a chuti je stále klíčová k tomu, abychom poznali, jestli jsme nakažení. Podle expertů je to důležité hlavně ve chvíli, kdy nemáme přístup k testování.

Vědci spolupracovali napříč národnostmi, aby zjistili, jestli se v odlišných populacích vyskytují stejné příznaky při nákaze koronavirem. Celkem získali data od více než deseti milionů lidí, kteří do některé z platforem svoje příznaky zaznamenávali. Analyzovali také přes půl milionu testů na koronavirus.

Řada zemí čelí další vlně covidu-19. Ohroženi budou ti neočkovaní, varuje Prymula:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Píše se na Deník.cz