Domácí

Máme nejlepšího kandidáta na premiéra, řekla Pekarová Adamová. Plán B řešit nechce

Hostem diskusního pořadu moderátorky Báry Divišové byla tentokrát Markéta Pekarová Adamová (SPOLU), předsedkyně TOP 09. V rozhovoru prozradila, že by při sestavování vlády nikdy nešla do koalice s hnutím ANO. Uvedla dokonce, že pokud SPOLU skončí v opozici, bude ochotná se vzdát funkce předsedkyně TOP 09. Prohru si ale nepřipouští, Petr Fiala (ODS) je podle ní nejlepším kandidátem na premiéra.

Předvolební vysílání TV Nova pokračuje speciálními rozhovory s šéfy politických stran, které se v minulých volbách dostaly do Sněmovny. Do čtvrtečního dílu si moderátorka Bára Divišová pozvala Markétu Pekarovou Adamovou (SPOLU), předsedkyni TOP 09.

Na to nejlepší z rozhovoru se podívejte v následující reportáži:

Ta na úvod pořadu potenciální voliče ujistila, že do vlády s hnutím ANO nikdy nepůjde. "Hnutí ANO je populistické. S extrémisty ani populisty vládnout nelze," řekla. "S nikým takovým nechci mít nic společného," dodala s tím, že v této otázce věří i kolegům v koalici. Ani občanští demokraté tak podle ní nezvažují vládní koalici s ANO.

Pokud se koalicím SPOLU a PIRSTAN nepodaří dát po volbách dohromady nadpoloviční většinu ve Sněmovně, nebere Pekarová Adamová v potaz spolupráci s Přísahou nebo sociálními demokraty. Plán B ale zatím neřeší. "Já si teď nepřipouštím řešit, co bude, když bude," prohlásila. "Máme nejlepšího kandidáta na premiéra," konstatovala.

Související obsah

Plány po volbách

"Děsím se toho, kam se žene česká ekonomika. Zatížení každého občana dluhem narostlo enormně, nenechává mě to klidnou. Bojím se toho, co bude. Nesmíme dopustit státní bankrot, protože to vždy odnesou ti nejslabší. Ti, kteří jsou odkázáni na stát, například senioři nebo hendikepovaní lidé. Chci to změnit," prohlásila Pekarová Adamová.

"Stát byl občanům ukraden a já jim ho chci vrátit zpátky," řekla. Pokud koalice SPOLU skončí v opozici, je ochotná dát svůj post předsedkyně TOP 09 k dispozici někomu jinému. Je ale přesvědčená, že se SPOLU podaří skončit ve vládě.

Volební témata

Zásadním tématem, které rezonuje společností, je důchodová reforma. "Všichni si uvědomujeme, že je důležité, aby byla zachována individuální možnost dříve odejít do důchodu," tvrdí Pekarová Adamová. Stát by ale podle ní měl i motivovat lidi, kteří chtějí chodit do práce i v penzi.

Související obsah

​Plánuje také rozšířit spektrum fondů, v rámci kterých si lidé mohou spořit na důchod. Chce také umožnit lidem, aby mohli z odvodů přispívat na důchod přímo svým příbuzným. "Chceme zaručený důchod a zbytek by se odvíjel od odvodů," dodala.

Zvyšování daní v plánu nemá. Nejprve je podle ní důležité, aby stát začal šetřit.

Co se týče manželství pro všechny, každý poslanec podle ní může mít svůj vlastní názor. Sama za sebe je ale pro to, aby i stejnopohlavní páry mohly uzavírat manželství. "Kdyby mi někdo neumožnil manželství, určitě by mě to taky trápilo a byla by to pro mě otázka číslo jedna. Ale z pohledu celé společnosti si troufnu říct, že jsou jiná klíčová témata, o které jde v těchto volbách," uvedla Pekarová Adamová. 

Bilanční rozhovory s šéfy parlamentních stran můžete sledovat na TN Live vždy v úterý a ve čtvrtek od 16 hodin. Prvním hostem pořadu byl v úterý 7. září Vít Rakušan (PIRSTAN), předseda Starostů a nezávislých (STAN). Další díl je pak naplánovaný na úterý 14. září. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz