Zahraničí

Gazprom: Plynovod Nord Stream 2 je hotový, fungovat začne v říjnu

Ruský energetický gigant Gazprom dokončil stavbu plynovodu Nord Stream 2. V pátek to na brífinku oznámil šéf společnosti Alexej Miller.

Výstavba plynovodu Nord Stream 2 skončila v pátek ráno. Gazprom informaci zveřejnil čtyři dny poté, co byla svařena poslední část potrubí, informovala agentura AP.

Podle Gazpromu by se prostřednictvím plynovodu mohlo už letos přepravit 5,6 miliardy kubických metrů (m3) plynu. Společnost plánuje plyn začít přepravovat 1. října. Nejprve jenom jedním potrubím, Od 1. prosince by pak měla fungovat obě potrubí.

Související obsah

Nord Stream 2 je sporný projekt, se kterým dříve nesouhlasily USA a Ukrajina. Plynovod totiž bude přepravovat plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Obejde tak Polsko a Ukrajinu, což podle USA zvýší závislost Německa a celé Evropské unie na ruských dodávkách plynu.

Washington se proti výstavbě v minulosti ostře postavil. Administrativa Joe Bidena se ale s Německem v červenci dohodla a umožnila projekt dokončit bez dalších amerických sankcí. Oba státy se také zavázaly čelit jakýmkoliv pokusům použít ruský plynovod jako politickou zbraň. Stejně tak se shodly, že budou podporovat polské a ukrajinské energetické projekty.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz