Domácí

S kým by (ne)chtěly po volbách vládnout? Strany mají jasno. PŘEHLED

Za necelý měsíc nás čekají volby do Poslanecké sněmovny a politická uskupení už přemýšlejí, s kým by mohla případně po volbách utvořit blok. Podle průzkumů má největší šanci vyhrát volby hnutí ANO, a tak už teď hledá potenciálního koaličního partnera, stejně jako opoziční koalice PIRSTAN a SPOLU.

Už 8. října se otevřou volební místnosti a Češi rozhodnou o tom, kolik křesel v Poslanecké sněmovně strany a hnutí získají. Představitel nejsilnější strany se navíc zřejmě stane premiérem. Jednotlivá politická uskupení proto už představují svou povolební strategii, tedy to, s kým jsou či nejsou ochotni spolupracovat.

"Povolební spolupráce z našeho pohledu není možná ve vládě či podpora takové vlády se stranami, které mají problémy se střetem zájmů, jejichž politika nevede k demokracii. Jednoduše je to ANO, KSČM a SPD," oznámil Ivan Bartoš (PIRSTAN), předseda Pirátů.

"Nedovedeme si představit spolupráci s Piráty, protože není absolutně jediný bod, ve kterém bychom se shodli," měla jasno Tereza Hyťhová (TSS), poslankyně Trikolóry.

Související obsah

​O spolupráci s Piráty nestojí ani SPD, šanci by prý za určitých okolností dala hnutí ANO. "S těmi jednat určitě také budeme o prosazování našeho programu, ale neumíme si představit, že by premiérem byl znovu Andrej Babiš," sdělil šéf hnutí SPD Tomio Okamura.

"Opravdu tady hrozí vláda populistů a extremistů, hnutí ANO si umí představit vládu s SPD a naopak se SPD hlásí k ANO a to je věc, které chceme zabránit," reagoval Zbyněk Stanjura (SPOLU), místopředseda ODS.

"Hnutí ANO má některé body, které jsou nám sympatické, ale bohužel má také hodně bodů, které odmítáme. My jsme pro progresivní zdanění, hnutí ANO ne," měl jasno poslanec KSČM Leo Luzar.

Související obsah

​Hnutí ANO prý rozhodně nechce spolupracovat s Piráty a vadí jim prý i názory SPD. "Neumím si představit, že bychom byli ve vládě s někým, kdo chce vystoupit z Evropské unie nebo z NATO," sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

S hnutím ANO by zřejmě opět zvládli vycházet sociální demokraté. "Takřka vyloučeny jsou strany jako ODS, TOP 09 nebo SPD, s nimi to prostě možné není a u těch ostatních stran je to o tom, zda budeme plnit svůj program anebo ne," sdělil Ondřej Veselý (ČSSD), místopředseda poslaneckého klubu.

"Sedneme si a budeme vyjednávat s těmi, kteří budou chtít prošetřit, v čí kapse všechny naše peníze skončily," měl zase jasno předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta.

Podle některých politologů teprve po volbách začne ten pravý politický boj. Některé strany a hnutí totiž budou mít problém najít nejen společnou řeč, ale i partnera.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz