Zahraničí

V roce 1939 Sověti osvobozovali Polsko, tvrdí Rusko. Expert: Spíše je bodli do zad

V roce 1939 Sověti osvobozovali Polsko, tvrdí Rusko. Expert: Spíše je bodli do zad
Zdroj: Profimedia

Sovětská armáda v roce 1939 osvobozovala Polsko. Přesně to v pátek na svém oficiálním twitterovém účtu zveřejnilo ruské ministerstvo zahraničí. Do jaké míry tím oživilo citlivé téma paktu mezi německým vůdcem Adolfem Hitlerem a ruským diktátorem Stalinem, který měl za cíl rozdělit území východní Evropy mezi nacistické Německo a Sovětský svaz? Redakce TN.cz se ptala odborníka.

Invaze do Polska, kterou sovětská armáda podnikla krátce po začátku druhé světové války a vedla k formálnímu zániku napadeného státu, prý byla formou osvobození. Na twitteru to v pátek prohlásilo ruské ministerstvo zahraničí.

"17. září 1939 zahájila Rudá armáda osvobozovací kampaň v Polsku. Sovětská vojska vstoupila do linie Curzon a nedovolila Wehrmachtu přiblížit se k Minsku," nechalo se na svém oficiálním twitterovém účtu slyšet ruské ministerstvo zahraničí:

Dále Moskva ještě uvedla, že přítomnost sovětských vojáků vzbudila nadšení: "Národy západního Běloruska a západní Ukrajiny sovětské vojáky vítaly." Redakce TN.cz oslovila vojenského a bezpečnostního analytika Lukáše Visingra, aby páteční vyjádření ruského ministerstva zahraničí okomentoval.

"Není to nic nového, jde o standardní narativ Moskvy. Rusové toto opakují celou dobu a jejich rétorika se od sovětských časů příliš nezměnila. Celou událost tradičně vykládají tak, že šli ochránit obyvatelstvo, které bylo etnicky ukrajinské a běloruské. To je technicky pravda, protože z hlediska původu ti lidé nebyli Poláci. Rusové ale samozřejmě mlčí o tom a nechtějí přiznávat, že Polsko si následně s Hitlerem rozdělili," objasnil Visingr.

Související obsah

"Pro polskou armádu to byla rána do zad, protože si mysleli, že Rudá armáda jim vyrazila na pomoc proti Hitlerovi. Záhy ale pochopili, že to tak úplně nebylo," doplnil expert.

Visingr ještě poznamenal, že podle něj by tweet z Moskvy ve výsledku neměl mít výraznější dopad: "Je to takový evergreen. Rusové se léta vyjadřují ve stejném smyslu jako kdysi, podobně jako Poláci, i když ti mají samozřejmě úplně opačný názor."

​Sovětská armáda do Polska dorazila 16 dní poté, co na zemi zaútočilo nacistické Německo. Sovětská invaze byla zahájena v rámci paktu Molotov-Ribentrop 17. září 1939, a to bez formálního vyhlášení války. Kromě území získal Sovětský svaz také celkem 25 tisíc válečných zajatců. Protože ale nebylo žádoucí, aby se tito lidé domů jednou vrátili, Sověti je nechali v roce 1940 zavraždit. Sovětský svaz se k odpovědnosti za tyto činy, které do dějin vstoupily uceleně jako katyňský masakr, přiznal o 50 let později.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz