Zahraničí

Hlasování skončilo. Volby v Rusku podle odhadů vyhrála vládnoucí strana

V Rusku se sčítají poslední hlasy a očekává se, že v parlamentních volbách zvítězí vládnoucí strana Jednotné Rusko, která podporuje prezidenta Vladimira Putina. Voleb se nesmělo účastnit hnutí vězněného opozičního aktivisty Alexeje Navalného. Tamní i světoví pozorovatelé tvrdí, že při hlasování docházelo k porušování pravidel. A na internetu se objevují videa, která to mají potvrzovat.

V ruské dumě s 450 členy má téměř tři čtvrtiny křesel. A nejinak tomu nejspíš bude i v příštích pěti letech. Proputinovská strana Jednotné Rusko podle předpokladů znovu ovládne ruské parlamentní volby. Po sečtení pětiny odevzdaných hlasů má téměř 43 procent a jednoznačně vede ve volbách do Státní dumy. 

"Nevěřím, že tyhle volby cokoliv změní. Stále ale doufám, že by se mohlo změnit aspoň něco. Je to tu pořád stejné," prohlašovala třeba obyvatelka Moskvy Olga Pritula.

Volební místnosti se voličům otevřely v pátek. A hlasovalo se i na Mezinárodní vesmírné stanici. 
"Tady je hlasovací lístek pro elektronické hlasování. Teď v něm vyznačím svou volbu," obracel se na televizní kamery ruský kosmonaut Oleg Novickij.

Související obsah

​Nejhlasitější Putinovy odpůrce, včetně zástupců z hnutí ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, úřady z voleb vyřadily. Navalného Fond boje proti korupci dokonce v červnu skončil na seznamu extrémistických organizací, kam Rusko řadí třeba i Islámský stát. Voleb se tak účastnily převážné strany, které Kreml často podporují, včetně komunistů nebo Liberálně demokratické strany Ruska. Podle Navalného spolupracovníků čeká zemi dalších pět let chudoby a represí.

"Výsledky voleb závisí na nás. Všichni říkají, že za nás rozhodne někdo jiný, že zfalšují hlasy. Ale není to pravda. Myslím, že musíme volit a ukázat, co lidé chtějí," reagovala obyvatelka Chabarovsku.

Videa, která mají dokazovat volební podvody, se na internetu skutečně objevují. Na jednom z nich se členové volební komise údajně snaží vlastními těly zakrýt výhled kamery ve chvíli, kdy někdo schovaný za ruskou vlajkou hází lístky do volební urny. Jiné video má zase zachycovat muže, který se snaží vhodit do urny větší počet hlasovacích lístků. Poslední volební místnosti se zavřely v osm hodin večer.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz