Koronavirus

Covid sílí, Česko je na tom líp než půlka světa. Kde je situace nejhorší? PŘEHLED

Covid sílí, Česko je na tom líp než půlka světa. Kde je situace nejhorší? PŘEHLED

V evropských státech s příchodem podzimu epidemie koronaviru nabírá na síle, Česko v tomto ohledu není výjimkou. Ve srovnání s ostatními státy si ale vedeme velmi dobře. Na žebříčku zemí s nejhorší epidemickou situací nepatříme ani do první stovky. Podívejte se, které státy jsou na tom aktuálně nejhůř.

Údaje ministerstva zdravotnictví ukazují, že se nákaza koronavirem v Česku šíří opět rychleji. V úterý 21. září přibylo 599 nakažených, což je nejvyšší číslo od 25. května. V porovnání s jinými kouty světa je na tom ale Česko nadmíru dobře.

Aktuálně podle statistik webu Our World in Data je nejkritičtější situace v Grenadě, malém ostrovním státě v Karibiku. V přepočtu na milion obyvatel tam mají nejvyšší denní nárůsty, stejně tak i počet nových úmrtí spojených s covidem-19.

​Z evropských zemí jsou na tom nejhůře balkánské státy Srbsko a Černá Hora, po Grenadě tam evidují za poslední týden nejvyšší počet nových případů. V tabulce níže je patrné, že špatná situace panuje i v dalších karibských státech (Kuba, Dominika), nákaza se rychle šíří i v Izraeli nebo Mongolsku.

V absolutních číslech nicméně stále vedou Spojené státy americké. Za posledních sedm dní tam denně přibývá průměrně 135 tisíc nakažených. Ve druhém nejpostiženějším státě, Brazílii, je to o sto tisíc případů méně. Podobně je na tom Velká Británie, která má v absolutních číslech třetí nejvyšší denní nárůsty.

​Česká republika, která byla letos na jaře ve stejné pozici jako Grenada a obsazovala první příčky žebříčku států s nejvyšším počtem případů nákazy a úmrtí na milion obyvatel, je na tom výrazně lépe. Horší situace než u nás totiž panuje ve 105 jiných státech, tedy více než v polovině všech zemí.

Zatímco v nejhorší Grenadě za posledních sedm dní průměrně denně přibývá přes dva tisíce nakažených na milion obyvatel, v Česku je to pouze 40. Dobře si vedeme i ve srovnání s evropskými státy. Jsme na tom lépe než většina států, pouze v Maďarsku a Polsku je situace lepší.

Související obsah

​Co se týče vakcinace, v Grenadě je proočkovanost velmi nízká, ukončené očkování tam má necelých 19 % lidí. Na druhou stranu v Malajsii má ukončené očkování větší podíl populace než v Česku, přesto je v první desítce států s nejhorší epidemickou situací. Nicméně aby populace dosáhla kolektivní imunity, je potřeba, aby bylo naočkováno zhruba 80 % lidí.

Zároveň také platí, že i očkovaní lidé se mohou nakazit a zároveň virus dál šířit. Vakcína především chrání před těžkým průběhem onemocnění a následnou smrtí. I po očkování jsou stále nejvíce ohrožení senioři nebo lidé s problémy s imunitou. "U starších lidí imunitní systém slábne, a to se projevuje tak, že se snáze nakazí a hůře odpovídají na očkování," vysvětlil imunolog Václav Hořejší.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz