Zahraničí

Do auta poradce ukrajinského prezidenta vypálili deset ran. Mohlo jít o atentát

Na auto hlavního poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského stříleli neznámí útočníci, podle tamní policie se mohlo jednat o atentát. Zelenskyj útok označil za zbabělost.

Útok se odehrál kolem desáté ráno poblíž obce Lisnyky zhruba 20 kilometrů od Kyjeva. "Dosud neidentifikovaní jedinci vypálili kolem deseti ran z automatické zbraně ráže 7.62," uvedla na facebooku ukrajinská nejvyšší státní zástupkyně Iryna Venediktovová. Řidič byl postřelen, prezidentův poradce Serhij Šefir je prý v šoku, ale nezraněný. Policie čin označila za atentát a po střelcích pátrá. Informoval o tom ukrajinský web Radio Svoboda.

Podle Šefira měl útok především zastrašit prezidenta. "Neúčastnil jsem se žádných případů, které by vyvolaly agresi. Myslím, že jde o zastrašování," řekl během brífinku s policií a ministrem vnitra Denysem Monastyrským. Zelenskyj, který je v současné době na Valném shromáždění OSN v New Yorku, útok odsoudil. "Ještě nevím, kdo za tím stojí, mohlo to přijít zevnitř i zvenčí. Ale poslat mi vzkaz střelbou na auto mého přítele uprostřed lesa je zbabělost," prohlásil v televizním přenosu.

Související obsah

​Oleksandr Kornijenko ze Zelenského strany Služebník lidu za možného viníka označil i Rusko. "Rusko bychom určitě neměli vyloučit. Víme, že je schopno zorchestrovat teroristické útoky v cizích zemích," řekl novinářům. Kreml toto obvinění odmítá.

mn, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Krátká zpráva

Evropský parlament udělil Sacharovu cenu Alexeji Navalnému

Evropský parlament udělil ve středu Sacharovu cenu za svobodné myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Ten je momentálně vězněn v ruském vězení. Parlament ocenil jeho boj za svobodu a demokracii.

Píše se na Deník.cz