Domácí

Oslavte státní svátek návštěvou památek. PŘEHLED, kam vyrazit za kulturou

Česká republika si v úterý připomíná úmrtí patrona země svatého Václava a zároveň oslaví Den české státnosti. Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních tak musí mít zavřeno. Některé instituce si však naopak v tento den pro zájemce připravily dny otevřených dveří. V některých částech České republiky se navíc konají Svatováclavské slavnosti.

Úterní státní svátek se dotkne především hypermarketů a supermarketů, které musí být v tento den zavřené. Lidé ale nenakoupí ani v hobbymarketech a zavřená zůstanou i některá obchodní centra. Jedno z nejnavštěvovanějších obchodních center v České republice, tedy pražské Palladium, bude mít na státní svátek upravenou otevírací dobu. Obchody s plochou menší než 200 metrů čtverečních budou mít otevřeno od 9:00 do 21:00.

Z velkých obchodů budou mít otevřeno pouze ty na letištích nebo nádražích. V provozu tak bude supermarket na hlavním nádraží v Praze, výjimku mají také prodejny na pražském Letišti Václava Havla nebo obchod v českobudějovickém centru Mercury, které má na střeše autobusové nádraží. Otevřeno budou mít také čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních.

Související obsah

Naopak některé instituce využijí státní svátek k tomu, aby zájemce pustily tam, kam obvykle veřejnost přístup nemá. Lidé tak mohou využít volného dnu k návštěvě dnů otevřených dveří v budovách ministerstev.

Prohlídky budou přístupné také v Lichtenštejnském paláci, který je od roku 1964 kulturní památkou. Zájemci se tak dostanou do reprezentačních prostor, kde se konají důležité protokolární akce či konference vlády.

Bohatý program si připravila také pražská zoo. V úterý 28. září uplyne 90 let od jejího otevření. Oslavy začnou dopoledne a ponesou se v duchu první republiky. Návštěvníci se mohou těšit na křest knihy Zoo pro hlavní město, představení deskové hry Po stopách Zoo Praha i speciálních Trojských tolarů vydaných Státní tiskárnou cenin.

Související obsah

​V Ostravě na státní svátek zase potěší milovníky piva. Od 13:00 se na zámku Zábřeh konají Svatováclavské slavnosti piva, které slibují bohatý gastronomický i hudební zážitek. Obyvatelé Zlínského kraje mohou vyrazit k Velehradu, kde se v obci Modrá konají rybářovy žně. 

Výročí úmrtí patrona Česka svatého Václava se neobejde bez Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. Pouť se od rána koná v centru Staré Boleslavi a během dne na ní dorazí stovky návštěvníků i představitelů církve, mezi nimiž bude i kardinál Dominik Duka.

Svatováclavská pouť se koná také v Harrachově nebo ve Štramberku, od 24. září do 28. září probíhají Svatováclavské slavnosti také v Českém Krumlově.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz